Ewa gotuje (178)

Ewa gotuje (178)

magazyn kulinarny Polska 2013   od 7 lat
W skrócie:W pierwszym odcinku wiosennej serii Ewa Wachowicz przyrządza czerwony sos pesto do pieczonego dorsza. Z pieczonym dorszem świetnie komponują się też mrożone warzywa, prosto z patelni.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Ewa Wachowicz przybliża zasady przygotowywania posiłków zgodnie z najnowszymi trendami kulinarnymi, przy zachowaniu polskiej tradycji. Prezentuje przepisy, które zostały przez nią spisane w różnych zakątkach świata, a także odkrywa uroki rodzimych potraw. Nie zabraknie "technicznych" nowinek i kulinarnych ciekawostek, a także porad, jak ciekawie udekorować stół. W kuchni pani Ewie towarzyszą specjalnie zaproszeni goście.

W pierwszym odcinku wiosennej serii Ewa Wachowicz przyrządzi czerwony sos pesto, który będzie jednym ze składników pieczonego dorsza. Prowadząca poda też przykłady innego wykorzystania pysznego włoskiego sosu, który może posłużyć m.in. jako dodatek do makaronu czy baza do pizzy Margherity. Z pieczonym dorszem świetnie będą komponowały się mrożone warzywa, podane na ciepło - prosto z patelni. Na deser miłośniczka gotowania przyrządzi ciasto z masą cytrynową.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także