Dynastia Tudorów: Wolsey, Wolsey, Wolsey! (3)

Dynastia Tudorów

sezon 1 odc. 3: Wolsey, Wolsey, Wolsey!

(The Tudors: Wolsey, Wolsey, Wolsey!)

serial historyczny Kanada/Irlandia/USA 2007
Występują:Jonathan Rhys Meyers, Sam Neill, Maria Doyle Kennedy, Henry Czerny
Reżyseria:Steve Shill
W skrócie:Henryk zaprasza cesarza Hiszpanii do Anglii i obiecuje rękę swej córki. Thomas Boleyn nakłania swą córkę Annę do uwiedzenia Henryka.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Historia panowania Henryka VIII Tudora (Jonathan Rhys Meyers). Na tronie Anglii zasiadał w latach 1509-1547. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Aragońska (Maria Doyle Kennedy), córka króla Hiszpanii. Wobec niezgody Watykanu na rozwód z nią, stał się przeciwnikiem papieża. Jako władca absolutny powołał Kościół anglikański, którego sam został zwierzchnikiem. Dzięki temu mógł poślubić Annę Boleyn. Jego kolejne żony to: Jane Seymour, Anna z Kleve, Katarzyna Howard i Katarzyna Parr. Zmarł w Greenwich koło Londynu. Sukcesję przekazał Edwardowi VI, jedynemu prawowitemu synowi z małżeństwa z Jane Seymour.

W tym odcinku

Henryk chce ugruntować sojusz z cesarzem Hiszpanii, Karolem V Habsburgiem, który jest siostrzeńcem jego żony. W tym celu zaprasza hiszpańskiego władcę do Anglii i obiecuje mu rękę córki, Marii. Planuje także wydanie swojej siostry Małgorzaty za leciwego króla Portugalii. Królowa Katarzyna cieszy się z planów męża. Pragnie zapewnić go o swojej miłości. Tymczasem Thomas Boleyn rozkazuje swojej córce Annie uwieść Henryka. Karol chce zdobyć włoskie ziemie należne Francji. Król Henryk rozpoczyna przygotowania do nowej wojny, buduje okręt i wyrusza do Włoch. Kontaktuje się także z Morusem i nakazuje mu spalić pisma Lutra. Kardynał Wolsey każe aresztować królewskiego sekretarza Pace'a, oskarżonego szpiegowanie na rzecz Francji. Anna chce zostać jedną z dam dworu królowej. Katarzyna obawia się, że król poprosi ją o rozwód.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)