Dynastia Tudorów: Wiadomość dla cesarza (7)

Dynastia Tudorów

sezon 1 odc. 7: Wiadomość dla cesarza

(The Tudors: Message to the Emperor)

serial historyczny Kanada/Irlandia/USA 2007
Występują:Jonathan Rhys Meyers, Sam Neill, Maria Doyle Kennedy, Henry Czerny
Reżyseria:Alison Maclean
W skrócie:W Anglii szaleje czarna ospa; Wolsey wykorzystuje epidemię, by pozbyć się z dworu przeciwników. Papież wysyła do Anglii kardynała Campeggio.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Historia panowania Henryka VIII Tudora (Jonathan Rhys Meyers). Na tronie Anglii zasiadał w latach 1509-1547. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Aragońska (Maria Doyle Kennedy), córka króla Hiszpanii. Wobec niezgody Watykanu na rozwód z nią, stał się przeciwnikiem papieża. Jako władca absolutny powołał Kościół anglikański, którego sam został zwierzchnikiem. Dzięki temu mógł poślubić Annę Boleyn. Jego kolejne żony to: Jane Seymour, Anna z Kleve, Katarzyna Howard i Katarzyna Parr. Zmarł w Greenwich koło Londynu. Sukcesję przekazał Edwardowi VI, jedynemu prawowitemu synowi z małżeństwa z Jane Seymour.

W tym odcinku

W Anglii szaleje czarna ospa. Wolsey wykorzystuje epidemię, by pozbyć się z dworu swoich przeciwników. Podczas wieczerzy w pałacu Hampton Court, kardynał mówi parze królewskiej o wysłaniu do Orvieto dwóch prawników. Mają oni poruszyć temat rozwodu z pozostającym na wygnaniu papieżem Klemensem VII. Posłowie grożą, że w razie negatywnej decyzji, Henryk odłączy swój kraj od Kościoła. Rozgniewany Klemens wysyła do Anglii emisariusza, kardynała Campeggio, aby przewodniczył sądowi kościelnemu. Mendoza zapewnia królową Katarzynę o poparciu Karola V. Henryk sądzi, że sojusz z Francją pomoże mu w uzyskaniu rozwodu. Z obawy przed zarazą Katarzyna i jej córka zostają wysłane do Walii. Anna Boleyn i Wolsey zapadają na ospę, lecz po pewnym czasie cudownie zdrowieją.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także