Dynastia Tudorów: Śmierć Wolseya (10-ost.)

Dynastia Tudorów

sezon 1 odc. 10-ost.: Śmierć Wolseya

(The Tudors: The Death of Wolsey)

serial historyczny Kanada/Irlandia/USA 2007
Występują:Jonathan Rhys Meyers, Sam Neill, Maria Doyle Kennedy, Henry Czerny
Reżyseria:Ciarán Donnelly
W skrócie:Wolsey zostaje wygnany. Nowy lord kanclerz Tomasz Morus prześladuje zwolenników Lutra. Henryk i Anna w końcu konsumują swój związek.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Historia panowania Henryka VIII Tudora (Jonathan Rhys Meyers). Na tronie Anglii zasiadał w latach 1509-1547. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Aragońska (Maria Doyle Kennedy), córka króla Hiszpanii. Wobec niezgody Watykanu na rozwód z nią, stał się przeciwnikiem papieża. Jako władca absolutny powołał Kościół anglikański, którego sam został zwierzchnikiem. Dzięki temu mógł poślubić Annę Boleyn. Jego kolejne żony to: Jane Seymour, Anna z Kleve, Katarzyna Howard i Katarzyna Parr. Zmarł w Greenwich koło Londynu. Sukcesję przekazał Edwardowi VI, jedynemu prawowitemu synowi z małżeństwa z Jane Seymour.

W tym odcinku

Kardynał Wolsey zostaje wygnany. Brandon i Norfolk otrzymują stanowiska przewodniczących królewskiej rady. Nowy lord kanclerz, sir Tomasz Morus, prześladuje religijnych dysydentów. Za namową Anny, Henryk zgadza się zapoznać z dziełami Marcina Lutra, które dotyczą autorytetu monarchy i jego władzy. Wolsey prosi Annę, by pomogła mu odzyskać łaski monarchy. Morus zaczyna prześladować zwolenników Lutra. Krwawą kampanią ma zamiar wykorzenić z Anglii heretyckie poglądy. Zdesperowany Wolsey błaga o wsparcie niedawnego wroga - królową Katarzynę. Wkrótce okazuje się, że król rozważa przywrócenie kardynała do dawnych godności. Boleyn wraca z Włoch i informuje Henryka, że może on nie otrzymać rozwodu. Pogłoski o spisku Wolseya, Katarzyny, Karola V i samego papieża zmuszają władcę do działania. Oskarżony o zdradę stanu kardynał zostaje aresztowany w swoim domu w hrabstwie York. Przed rozpoczęciem procesu popełnia samobójstwo. Henryk i Anna w końcu konsumują swój związek.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także