Dynastia Tudorów: Jego Królewska Mość (4)

Dynastia Tudorów

sezon 1 odc. 4: Jego Królewska Mość

(The Tudors: His Majesty, The King)

serial historyczny Kanada/Irlandia/USA 2007
Występują:Jonathan Rhys Meyers, Sam Neill, Maria Doyle Kennedy, Henry Czerny
Reżyseria:Steve Shill
W skrócie:Małgorzata i książę Suffolk zakochują się w sobie. Małgorzata dusi męża podczas nocy poślubnej. Król coraz bardziej interesuje się Anną.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Historia panowania Henryka VIII Tudora (Jonathan Rhys Meyers). Na tronie Anglii zasiadał w latach 1509-1547. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Aragońska (Maria Doyle Kennedy), córka króla Hiszpanii. Wobec niezgody Watykanu na rozwód z nią, stał się przeciwnikiem papieża. Jako władca absolutny powołał Kościół anglikański, którego sam został zwierzchnikiem. Dzięki temu mógł poślubić Annę Boleyn. Jego kolejne żony to: Jane Seymour, Anna z Kleve, Katarzyna Howard i Katarzyna Parr. Zmarł w Greenwich koło Londynu. Sukcesję przekazał Edwardowi VI, jedynemu prawowitemu synowi z małżeństwa z Jane Seymour.

W tym odcinku

W trakcie podróży do Lizbony Małgorzata i Brandon, książę Suffolk, pod którego opieką znajduje się księżniczka, zakochują się w sobie. Małgorzata nie chce być żoną starego króla Portugalii, dusi więc męża podczas nocy poślubnej. Król chce rozwodu z Katarzyną. W tym celu wydaje Wolseyowi stosowne dyspozycje. Coraz bardziej interesuje się za to Anną, obdarowuje ją cennymi prezentami i zabiega o jej względy. Henryk jest zły, bo Luter odniósł się w liście do pamfletu, w którym król go krytykuje i broni Kościoła. Karol V pokonuje Francuzów. Wkrótce ma wziąć w niewolę Franciszka I. Henryk wydaje z okazji tego zwycięstwa huczne przyjęcie. Kard. Wolsey powołuje na swojego sekretarza Thomasa Cromwella. Nie wie, że jest on związany z przeciwnikami władzy papieża. Katarzyna w liście ostrzega Karola przed Wolseyem. Przeciwko niemu spiskują także Norfolk i sir Thomas Morus. Thomas Boleyn mówi Norfolkowi o nadużyciach finansowych kard. Wolseya. Podczas polowania Henryk omal nie traci życia.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)