Dynastia Tudorów: Bóg świadkiem (9)

Dynastia Tudorów

sezon 1 odc. 9: Bóg świadkiem

(The Tudors: Look to God First)

serial historyczny Kanada/Irlandia/USA 2007
Występują:Jonathan Rhys Meyers, Sam Neill, Maria Doyle Kennedy, Henry Czerny
Reżyseria:Ciarán Donnelly
W skrócie:Trwają obrady sądu kościelnego. Wolsey namawia Katarzynę, by zgodziła na rozwód. Anna opuszcza dwór, ale król nalega na jej powrót.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Historia panowania Henryka VIII Tudora (Jonathan Rhys Meyers). Na tronie Anglii zasiadał w latach 1509-1547. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Aragońska (Maria Doyle Kennedy), córka króla Hiszpanii. Wobec niezgody Watykanu na rozwód z nią, stał się przeciwnikiem papieża. Jako władca absolutny powołał Kościół anglikański, którego sam został zwierzchnikiem. Dzięki temu mógł poślubić Annę Boleyn. Jego kolejne żony to: Jane Seymour, Anna z Kleve, Katarzyna Howard i Katarzyna Parr. Zmarł w Greenwich koło Londynu. Sukcesję przekazał Edwardowi VI, jedynemu prawowitemu synowi z małżeństwa z Jane Seymour.

W tym odcinku

Rosnący w siłę ruch reformacyjny zagraża Kościołowi katolickiemu. Wolsey namawia Katarzynę, by zgodziła się na rozwód. Ta oskarża kardynała o spiskowanie przeciwko Henrykowi. Wrogo do Wolseya nastawieni są też Norfolk i Boleyn. Tymczasem kardynał wysyła do Francji Morusa, by nie dopuścił do zawarcia sojuszu między Franciszkiem I a Hiszpanią. Małgorzata ukrywa przed Brandonem, że jest poważnie chora. Gdy on ma schadzkę ze służącą, księżniczka umiera. Anna opuszcza dwór, lecz zakochany król nalega na jej powrót. Prosi Thomasa Boleyna o interwencję. Henryk ostrzega Campeggio, że w razie odmownej decyzji w sprawie rozwodu, reformacja może się przenieść do Anglii. Papież wciąż wstrzymuje się z wydaniem werdyktu. Wolsey zostaje oskarżony o działanie na szkodę króla, pozbawiony władzy i uwięziony w twierdzy, gdzie czeka na wyrok. Henryk okazuje mu jednak łaskę i pozwala wyjechać do Yorku. Doradcą monarchy zostaje Morus.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także