Dynastia Tudorów (8)

Dynastia Tudorów

sezon 1 odc. 8

(The Tudors: Truth and Justice)

serial historyczny Kanada/Irlandia/USA 2007   od 16 lat
Występują:Jonathan Rhys Meyers, Sam Neill, Maria Doyle Kennedy, Henry Czerny
Reżyseria:Alison Maclean
W skrócie:Wolsey przyjmuje legata papieża, który proponuje po rozwodzie umieścić królową w klasztorze. Cromwell chce przekonać króla do nauk Lutra.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
niedziela, 19 lipca
za 11 dni
22:00 AXN White (z napisami)
poniedziałek, 20 lipca
za 12 dni
3:55 AXN White (z napisami)

Opis

Historia panowania Henryka VIII Tudora (Jonathan Rhys Meyers). Na tronie Anglii zasiadał w latach 1509-1547. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Aragońska (Maria Doyle Kennedy), córka króla Hiszpanii. Wobec niezgody Watykanu na rozwód z nią, stał się przeciwnikiem papieża. Jako władca absolutny powołał Kościół anglikański, którego sam został zwierzchnikiem. Dzięki temu mógł poślubić Annę Boleyn. Jego kolejne żony to: Jane Seymour, Anna z Kleve, Katarzyna Howard i Katarzyna Parr. Zmarł w Greenwich koło Londynu. Sukcesję przekazał Edwardowi VI, jedynemu prawowitemu synowi z małżeństwa z Jane Seymour.

W tym odcinku

Wolsey przyjmuje w Anglii papieskiego legata kard. Campeggio, choć wie, że trudno będzie uzyskać rozwód dla króla Henryka. W ramach kompromisu Campeggio proponuje, by uzyskać zgodę królowej Katarzyny na rozwód i umieścić ją w klasztorze. Obaj zwracają się do niej z tą prośbą, ale ona nie zgadza się na rozwiązanie małżeństwa i chce, by cały kraj o tym wiedział. Cromwell z pomocą Anny chce przekonać króla do nauk Marcina Lutra. Mendoza mówi Campeggio o popularności królowej i spiskach przeciw Wolseyowi. Henryk decyduje się osobiście prosić Katarzynę o rozwód. Anna mówi królowi o zdrajcy w jego otoczeniu. Henryk wysyła Cromwella na spotkanie z papieżem w Rzymie. On informuje, że sprawa rozwodu jest w gestii Campeggio. Brandon prosi księżniczkę Małgorzatę o powrót na dwór. Ona jednak oskarża go o interesowność i wyznaje, że nie widzi dla nich przyszłości. Brandon jedzie do Paryża, by zebrać informacje o Wolseyu. Brandon, Norfolk i Boleyn przygotowują atak na Wolseya. Rozpoczynają się obrady sądu kościelnego. Katarzynę wspierają More i biskup Fisher. Król nie ma szans na rozwód.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także