
TVP Kultura 2 Program TV na dziś
23:35
- 1:10Dźwięk Nowego Jorku: Theo Croker (3)
serial dokumentalny
Dokument przedstawiający najbardziej interesujących muzyków jazzowych z Nowego Jorku.
1:40
Wichry Kołymydramat biograficzny, Belgia/Niemcy/Polska 2009
Rok 1937, ZSRR. Komunistka Eugenia odmawia złożenia zeznań obciążających przyjaciela. Zostaje skazana na pobyt w łagrze.
- 3:25Jack Nicholson - diabelski uśmiech Hollywood
film dokumentalny, USA 2022
Portret legendy Hollywood, laureata trzech Oscarów. Archiwalne materiały z jego dokonaniami przeplatają się z wywiadami z przyjaciółmi i reżyserami współpracującymi z aktorem.
- 4:25Rzecz Polska: panGenerator
cykl dokumentalny
Prezentacja osiągnięć krajowej sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage i promują nowe rozwiązania. Program opowie o konkretnych przedmiotach, rekonstruując historię ich powstania.
- 4:40Więcej niż fikcja: Arthur Miller, człowiek swojego stulecia
film dokumentalny, Niemcy 2015
Opowieść o Arthurze Millerze, który w ciągu siedmiu dekad stworzył jedne z najbardziej pamiętnych sztuk teatralnych światowej literatury, a poślubiając Marilyn Monroe, stał się ikoną Ameryki.
5:42
5:02
- 6:00
6:30
Vistuliadacykl reportaży
Podróż wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki. Cecylia Malik i Małgorzata Nieciecka Mac spotykają się z przyrodnikami, flisakami, podróżnikami, artystami i historykami, którzy tworzą i działają nad Wisłą.
6:55
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
7:10
Niezwykłe historie z pocztówek: Jerzy Łopatyński - niezwykły lekarzcykl reportaży
Jerzy Łopatyński otrzymał kartkę we wrześniu 1955 roku, zaledwie kilka miesięcy przed śmiercią Bolesława Bieruta w Moskwie. Były prezydent przyszedł na świat w Lublinie.
7:25
Portrety: Stefan Kamasamagazyn kulturalny
Stefan Kamasa to altowiolista, kameralista oraz pedagog. Jego spektakularny debiut jako solisty miał miejsce w 1954 roku podczas koncertu na altówkę Beli Bartóka z Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej.
7:30
Tamte lata, tamte dni: Krystyna Jandamagazyn kulturalny
Marta Perchuć-Burzyńska rozmawia z cenionymi artystami o ich dzieciństwie i wydarzeniach, które wpłynęły na ich życie i twórczość. Spotyka się z nimi w miejscach mających znaczenie sentymentalne.
8:00
Podróże z historią: Jak powstały nasze nazwiska? (50)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
8:30
Księga przestrzeni: Między blokiem a kamienicą (6)magazyn kulturalny
Bogna Świątkowska i jej goście dyskutują o stylistyce domów wielorodzinnych. Rozważają, czy można połączyć dobry projekt z niskimi kosztami oraz jak przełamać nieatrakcyjny schemat osiedla.
9:00
Rodzina Kanderów: Cena awansu. Rok 1954 (5)serial obyczajowy
Po II wojnie na Śląsku zjawiają się przybysze z całej Polski, których styl życia jest inny niż np.w rodzinie Kanderów. Rodzą się konflikty.
10:00
Scena taneczna: Flamenco i tańce irlandzkieprogram kulturalny
Twórcy odcinka omawiają element z kręgu europejskiej kultury tanecznej. Przybliżają informacje na temat irlandzkich tańców oraz flamenco - zjawiska kulturowego związanego z folklorem andaluzyjskich Cyganów. Na scenie występują zespoły Treblers oraz La Puerta del Baile.
- 10:30
- 11:55Dźwięk Nowego Jorku: Theo Croker (3)
serial dokumentalny
Dokument przedstawiający najbardziej interesujących muzyków jazzowych z Nowego Jorku.
12:30
Wojna światówfilm SF, USA 1953
W miasteczku spada meteoryt. Mieszkańcy są zafascynowani tym zjawiskiem. Wkrótce dochodzi do inwazji Marsjan.
13:50
Mirrors Koncert Finałowy 45. PPAkoncert
Na koncert finałowy 45. Przeglądu Piosenki Aktorskiej składają się piosenki różnych autorów w interpretacjach przenoszących widzów do świata cyrku osobliwości. Artyści mają zamiar udowodnić, że każdy człowiek jest inny, a arena cyrkowa stanowi krąg życia każdego człowieka.
15:10
- 16:35Rzecz Polska: FSM Syrena 105
cykl dokumentalny
Prezentacja osiągnięć krajowej sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage i promują nowe rozwiązania. Program opowie o konkretnych przedmiotach, rekonstruując historię ich powstania.
16:50
Rodzina Kanderów: Dzień do namysłu. Rok 1955 (6)serial obyczajowy
Po II wojnie na Śląsku zjawiają się przybysze z całej Polski, których styl życia jest inny niż np.w rodzinie Kanderów. Rodzą się konflikty.
- 17:50Nobel na ludowo
reportaż
W 2024 roku miała miejsce setna rocznica przyznania Władysławowi Reymontowi Nagrody Nobla. W 2025 roku przypada setna rocznica jego śmierci. Z tej okazji twórcy programu przypominają postać pisarza.
- 18:20Turecka czytanka: Haydar Karatas
cykl felietonów
Haydar Karatas to prozaik i działacz polityczny, który urodził się w 1973 roku w kurdyjskiej wiosce w prowincji Tunceli, znanej do 1936 roku jako Dersim. W jego rodzinnym domu posługiwano się językiem zazaki, a po turecku nauczył się mówić dopiero w szkole podstawowej. W wieku 19 lat został aresztowany z powodu swojej działalności politycznej i krytycznych tekstów. Spędził w więzieniu ponad dziesięć lat. Podczas pobytu w celi napisał powieść "Gece Kelebei" (Nocny motyl), opartą na wspomnieniach jego matki i babci o kurdyjskim powstaniu w Dersimie. Tekst powieści został skonfiskowany, ale Karatas odtworzył książkę z pamięci po kilku latach od opuszczenia więzienia. Obecnie mieszka w Szwajcarii.
- 18:3020 x 20 lat TVP Kultura: Bartek Wąsik
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
18:50
Portrety: Stefan Kamasaprogram kulturalny
Altowiolista, kameralista i pedagog Stefan Kamasa kształcił się między innymi w Paryżu. Zadebiutował jako solista w 1954 roku. Koncertował w ponad trzydziestu krajach.
- 19:00W poszukiwaniu nieśmiertelności
film dokumentalny, Niemcy/Austria 2021
Pisarz Frédéric Beigbeder docieka, czy musimy akceptować choroby i śmierć jako nieuchronne etapy naszego życia. Odwiedza naukowców, którzy usiłują wydłużyć ludzką egzystencję.
19:50
Którędy po sztukę: Kaplica świętej Trójcymagazyn kulturalny
Dr Frejlich przybliża informacje o Kaplicy Świętej Trójcy w Lublinie. Połączenie gotyckiej architektury z bizantyjsko-ruskimi polichromiami czyni ją unikatowym obiektem na arenie międzynarodowej.
20:00
21:15
Szczęśliwy brzegfilm psychologiczny, Polska 1983
Emerytowany żeglarz zamieszkuje u córki w Warszawie.
- 22:50Góral w sutannie
film dokumentalny, Polska 2001
Portret zmarłego w 2000 r. Józefa Tischnera, filozofa i teologa. Wymarzonym miejscem do uprawiania filozofii było dla niego Podhale...
- 23:40Taśmy kultury: Twórca i stwórca
widowisko
Autor rozważa, kto powołał do istnienia twórcę i co zostało przez niego stworzone. Zastanawia się również, czy stwórca i twórca to ta sama osoba oraz czym w tym kontekście jest tworzywo.
23:50
Tamte lata, tamte dni: Marian Opaniamagazyn kulturalny
Marta Perchuć-Burzyńska rozmawia z cenionymi artystami o ich dzieciństwie i wydarzeniach, które wpłynęły na ich życie i twórczość. Spotyka się z nimi w miejscach mających znaczenie sentymentalne.
- 0:20Film noir: Klasyka (2)
film dokumentalny, Wielka Brytania 2021
Stylistyka nazywana czarnym filmem lub czarnym kinem rozwijała się najprężniej w latach 40., a także na początku 50. XX wieku w USA. Twórcy filmu opowiadają o charakterystycznych cechach gatunku.
1:05
3:00
Filipdramat wojenny, Polska 2022
Mający żydowskie korzenie Polak próbuje odnaleźć się w nazistowskich Niemczech.
5:02
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI