
TVP Kultura 2 Program TV na dziś
0:00
1:20
Wstęp wolny!magazyn aktualności kulturalnych
Magazyn informacyjno-reportażowy relacjonujący najważniejsze wydarzenia kulturalne. Prowadzi Monika Richardson.
1:30
Na wschód od Hollywood: Wolnośćdramat obyczajowy, Belgia/Hiszpania 2021
Piętnastolatka Nora (Maria Morera) nie jest już dzieckiem, lecz nadal nie rozumie świata dorosłych. Jej życie się odmienia, kiedy poznaje charyzmatyczną, pewną siebie Libertad (Nicolle García).
- 3:15Rzecz Polska: Fotel RM 58
cykl dokumentalny
Prezentacja osiągnięć krajowej sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage i promują nowe rozwiązania. Program opowie o konkretnych przedmiotach, rekonstruując historię ich powstania.
3:30
Kino według Godardafilm dokumentalny, Francja 2022
Jean-Luc Godard ma w dorobku 140 filmów. Po okresie Nowej Fali zajął się materiałami zaangażowanymi społecznie. Po dłuższym czasie wrócił do eksperymentów z montażem, narracją i technologią wideo.
5:10
5:20
- 6:05Muzyczne poranki: Teledysk
magazyn muzyczny
Twórcy programu prezentują utwory muzyczne w różnych interpretacjach. W repertuarze znajdą się zarówno dzieła klasyczne z minionych wieków, jak i kompozycje współczesne.
6:45
Dzika muzyka: Waloszki z górniczego światamagazyn
Badania nad muzyką tradycyjną na Górnym Śląsku obejmują zarówno spotkania z orkiestrami górniczymi, które przez ostatnie dwieście lat przyciągały lokalnych muzyków i w ten sposób integrowały wiejską muzykę, jak również analizę prób odtworzenia tego repertuaru na podstawie licznych zachowanych zapisów. W okresie romantyzmu, w obawie przed germanizacją, starano się ocalić i dokumentować dostępne materiały, szczególnie pieśni. Obecne osoby zainteresowane odtwarzaniem tradycyjnej muzyki śląskiej mają bogaty zasób, z którego mogą korzystać.
- 7:15Tamte lata, tamte dni: Krystyna Janda
magazyn kulturalny
Marta Perchuć-Burzyńska rozmawia z cenionymi artystami o ich dzieciństwie i wydarzeniach, które wpłynęły na ich życie i twórczość. Spotyka się z nimi w miejscach mających znaczenie sentymentalne.
- 7:40Hiszpańska czytanka: Carlos Be
cykl felietonów
Cykl przedstawiający współczesnych hiszpańskich autorów i ich twórczość.
7:50
Podróże z historią: Prezydenckie siedziby (12)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
8:20
Arrasów dzieje osobliwe: Testament Zygmunta Augusta (3)serial dokumentalny
W 2021 roku przypadają trzy ważne rocznice związane z burzliwą historią wawelskiej kolekcji arrasów. W 1571 roku na mocy testamentu Zygmunta Augusta unikalny zbiór został przekazany narodowi.
8:45
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
- 9:05Goodbye, Rockefeller
film familijny, Polska 1993
Biznesmen Jacek Namolny chce zmusić właściciela posesji do sprzedaży ziemi. Zamierza porwać jego córkę.
- 10:35Tchnienie na-tchnienie: Krzysztof Klimek
magazyn
Urodzony w Krakowie w 1962 roku malarz Krzysztof Klimek należy do najbardziej cenionych twórców współczesnej polskiej plastyki. Jego styl opiera się na wrażliwej i czujnej percepcji.
11:00
Pan na Żuławach: Szelki przewodniczącego (7/11)serial obyczajowy
Bohaterami serialu są reemigranci z Francji, którzy wspólnie z przybyszami z Polski centralnej podjęli się zagospodarowywania Żuław.
- 11:50Taśmy kultury: Koszty inwentarza
Pasmo prezentujące materiały z telewizyjnych archiwów, m.in. programy rozrywkowe i publicystyczne.
12:05
Blue Note Records. Więcej niż muzykafilm dokumentalny, Szwajcaria 2018
Wytwórnia Blue Note Records powstała w Nowym Jorku w 1939 r. Wydała płyty największych artystów jazzowych XX i XXI w. Stworzyło ją dwóch emigrantów z Niemiec, którzy poszukiwali wolności artystycznej.
- 13:30W poszukiwaniu dobrego filmu
magazyn filmowy
Prowadzący rozmawiają z twórcami o filmie, który w danym tygodniu wchodzi do kin. W każdym odcinku prezentują także wywiad z obiecującym debiutantem sztuki aktorskiej bądź reżyserskiej.
13:55
Hala odlotów (37)talk-show
Nowa odsłona programu Katarzyny Janowskiej, poświęconego tematyce społeczno-kulturalnej i psychologicznej. Prowadząca rozmawia z gośćmi o nowych obyczajach i zachowaniach w przestrzeni publicznej.
14:45
16:35
Pan na Żuławach: Chwila szczerości (8/11)serial obyczajowy
Bohaterami serialu są reemigranci z Francji, którzy wspólnie z przybyszami z Polski centralnej podjęli się zagospodarowywania Żuław.
- 17:35Taśmy kultury: Kolorowe życie
widowisko
Pasmo prezentujące materiały z telewizyjnych archiwów, m.in. programy rozrywkowe i publicystyczne.
- 17:50Od ucha do ucha: 14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego: Wojna z rzeczami
cykl animowany, Polska 1997-2011
Akcję ma miejsce w środowisku francuskich egzystencjalistów lat 70. Posługując się żartobliwą i niemal groteskową konwencją, autor przedstawia rzeczywistość podzieloną na świat rzeczy i świat idei. Lina, silnie związana z materialnym aspektem życia, znajduje się pod wpływem przedmiotów. Idealista Ditto spotyka się z przeciwnościami ze strony ożywionych rzeczy, co prowadzi do konfliktu między obojgiem bohaterów. Ważną postacią jest narrator filozof. Finałowe sceny przedstawiają zniszczone wystawy sklepowe oraz barykady na paryskich ulicach, nawiązując do wydarzeń z 1968 roku.
- 18:05Od ucha do ucha: 14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego: O wielkim wstydzie
cykl animowany, Polska 1997-2011
W królestwie Lailonii, we wsi Kleo, żyje młody rybak o imieniu Rio. Jest on zakochany w Murii, którą uważa za najpiękniejszą na świecie. Dziewczyna jest podziwiana przez wielu mężczyzn i nie zwraca na Rio uwagi. Nawet gdy ten zostaje powołany do wojska, Muria nie przejmuje się tym zbytnio. Chłopak służy od świtu do nocy, a mimo zmęczenia i trudów nie przestaje myśleć o ukochanej. Szczególnie ceni noce, gdyż wtedy może śnić o niej i wspominać wspólne chwile. We śnie Muria jest dla niego lepsza niż w rzeczywistości, dlatego woli on marzenia od prawdziwego życia. Przez nieustanne rozmyślanie o wybrance, Rio zaczyna zaniedbywać wojskowe obowiązki. Pewnego dnia kolega z armii Pau prosi go, by opowiedział o swojej dziewczynie. Chłopak z przerażeniem odkrywa, że nie pamięta koloru jej oczu, co wywołuje śmiech wśród jego towarzyszy. Pewnej nocy postanawia napisać do ukochanej list z pytaniem o kolor jej oczu, ale wstydzi się go wysłać. Nie chce przyznać, że zapomniał, jak wygląda. Kupuje więc farby i próbuje z pamięci namalować portret Murii, lecz żadna farba nie pasuje do prawdziwej barwy jej oczu. W poszukiwaniu odpowiedzi udaje się do wróżki, lecz okazuje się, że potrafi ona przywołać jedynie obraz osoby zmarłej. Uświadamiając sobie, że zapomniał również, jak wyglądają włosy i kształt nosa wybranki, Rio zmniejsza się ze wstydu na oczach wyśmiewającej go wróżki. Zostaje aresztowany i postawiony przed sądem wojskowym za to, że zmniejszył się bez rozkazu. Wstyd z powodu swojej pomniejszonej postaci powoduje, że kurczy się jeszcze bardziej. Sędziowie skazują go na całkowite zniknięcie z powodu zawstydzenia. Tymczasem Muria dowiaduje się o dziwnej historii Rio. Jej niebieskie oczy wyrażają zdziwienie.
- 18:20Parasolki
film animowany, Francja/Hiszpania 2020
W odległej krainie 6-letnia Kyna spędza całe dnie na beztroskiej zabawie. Pewnej nocy jej ukochany pies znika. By go znaleźć, dziewczynka musi zmierzyć się ze swoim wielkim lękiem przed deszczem.
18:30
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
- 18:45Rzecz Polska: Crystal i Alexis
cykl dokumentalny
Twórcy cyklu prezentują osiągnięcia sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage. Choć polski design w ostatnich latach stał się jednym z eksportowych hitów, wciąż mało się o nim mówi.
- 19:00Reżyserzy: Frank Capra
serial dokumentalny
Opowieść o legendarnych twórcach, którzy zmienili oblicze kinematografii. Widzowie poznają fakty z życia takich ikon jak Billy Wilder czy Sam Peckinpah.
20:00
Panorama kina polskiego: Powidokidramat obyczajowy, Polska 2016
Władysław Strzemiński (Bogusław Linda) nie zamierza podporządkować się zasadom socrealizmu. Bezkompromisowa postawa malarza ma jednak bardzo wysoką cenę.
- 21:35Paul Gauguin - portret dzikusa
film dokumentalny, Francja 2017
Sylwetka francuskiego artysty, który porzucił mieszczańskie życie i wyjechał na Tahiti. Na wyspie powstały najsłynniejsze prace polinezyjskie Paula Gauguina - martwe natury oraz portrety Tahitanek.
- 22:25Dom pod Dwoma Orłami (10-ost.)
serial obyczajowy
Lato 1997 roku. Studentka architektury Marianna wraca ze stypendium w USA do rodzinnego domu we Wrocławiu, gdzie czekają na nią babcia Zofia i mama Helena. Przywozi ze sobą narzeczonego Paula, który ma polskie korzenie i zamierza odwiedzić dawne Kresy, skąd pochodzi jego rodzina. Tymczasem w nocy powódź zalewa Dom pod Dwoma Orłami. Babcia Zofia dostaje udaru i trafia do szpitala. Kiedy woda opada, Marianna w zniszczonej piwnicy odnajduje skrytkę. Wydobywa z niej stare niemieckie dokumenty, zdjęcia, plany oraz pamiętnik Lisy Weber i jej brata Karla z czasów drugiej wojny światowej. Niebawem babcia wychodzi ze szpitala. Zaczyna opowiadać wnuczce dramatyczne dzieje swojego życia.
23:15
Dobry tytułmagazyn kulturalny
Magazyn poświęcony książkom. Znajdą się w nim segmenty: "Poczytaj mi tato", "Co tydzień jeden wiersz", recenzencki i Bookstagram/BookTok, w którym młodzi czytelnicy opowiedzą o tym, co ich interesuje.
23:40
Niedziela z...: twórczością Zbigniewa Wodeckiegoprogram kulturalny
Opowieść o twórczości artysty estradowego, multiinstrumentalisty i kompozytora. Do najpopularniejszych utworów Zbigniewa Wodeckiego należą piosenki 'Zacznij od Bacha' i 'Z tobą chcę oglądać świat'.
- 0:20Niedziela z...twórczością Zbigniewa Wodeckiego: Szlakiem Kolberga: Zbigniew Wodecki
cykl reportaży
W tym odcinku Zbigniew Wodecki odwiedził okolice Leżajska na Rzeszowszczyźnie, aby spotkać się z Albiną Kuraś, miejscową artystką.
0:45
0:55
Rawa Blues Silesian Sound: Dżemkoncert
Przypomnienie koncertu, w trakcie którego wystąpili: Marek McCarron Motyka, Grzegorz Kapołka Trio oraz zespół Krzak Legacy.
1:50
3:10
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
3:25
O zwierzętach i ludziachfilm dokumentalny, Polska 2019
Antonina i Jan Żabińscy w czasie II wojny światowej na terenie warszawskiego zoo udzielali schronienia Żydom i innym potrzebującym. Obraz będzie się składał m.in. z archiwalnych fotografii i nagrań.
- 4:25Western po włosku, czyli Dziki Zachód w Europie
film dokumentalny, Francja 2023
Mit kowboja narodził się w USA. W latach 1963-1973 westerny kręcono też we Włoszech i Hiszpanii. Twórcą spaghetti westernów był Sergio Leone. Jego dokonania zainspirowały m.in. Quentina Tarantino.
5:20
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI