Powidoki

6.3/10 7.1/10
DRAMAT OBYCZAJOWY Polska 2016   od 12 lat
Występują:Bogusław Linda, Aleksandra Justa, Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz
Reżyseria:Andrzej Wajda
W skrócie:Władysław Strzemiński (Bogusław Linda) jest malarzem i wykładowcą w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Mimo uwielbienia studentów musi się zmagać z prześladowaniami.
Andrzej Wajda żegna sie z widzami opowieścią o tragicznym schyłku życia wybitnego malarza i nauczyciela akademickiego Władysława Strzemińskiego w okolicach stalinizmu.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
piątek, 22 czerwca
za 3 dni
11:30 HBO
sobota, 23 czerwca
za 4 dni
0:55 HBO
poniedziałek, 25 czerwca
za 6 dni
9:05 HBO 3
sobota, 30 czerwca
za 11 dni
15:15 HBO

Opis

Władysław Strzemiński (Bogusław Linda) jest malarzem i wykładowcą w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. To nie tylko wybitny artysta, ale też teoretyk sztuki. Mimo uwielbienia studentów musi się zmagać z prześladowaniami ze strony ministerstwa oraz władz uczelni. W swojej twórczości nigdy nie idzie na kompromisy, co budzi wyraźną niechęć partii. Kiedy Strzemiński traci pracę, nawet wsparcie ze strony studentów nie jest w stanie zapewnić mu godnej egzystencji. "Filmowy testament" Andrzeja Wajdy opowiada o ostatnim okresie życia pioniera polskiej awangardy, twórcy unizmu i autora "Teorii widzenia". Obraz zachwyca doskonale oddanymi realiami epoki oraz muzyką Andrzeja Panufnika. Za zdjęcia odpowiadał Paweł Edelman, nominowany do Oscara za "Pianistę".

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)