Powidoki

7.0/10
DRAMAT OBYCZAJOWY Polska 2016   od 12 lat
Występują:Bogusław Linda, Aleksandra Justa, Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz
Reżyseria:Andrzej Wajda
W skrócie:Władysław Strzemiński nie chce podporządkować się zasadom socrealizmu. Bezkompromisowa postawa ma wysoką cenę. Losy pioniera konstruktywistycznej awangardy.
Andrzej Wajda żegna sie z widzami opowieścią o tragicznym schyłku życia wybitnego malarza i nauczyciela akademickiego Władysława Strzemińskiego w okolicach stalinizmu.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
niedziela, 27 listopada
jutro
2:35 ale kino+
wtorek, 29 listopada
za 3 dni
14:30 ale kino+
wtorek, 6 grudnia
za 10 dni
3:00 ale kino+
piątek, 9 grudnia
za 13 dni
14:35 ale kino+

Opis

Władysław Strzemiński (Bogusław Linda) jest malarzem i wykładowcą w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. To nie tylko wybitny artysta, ale też teoretyk sztuki. Mimo uwielbienia studentów musi się zmagać z prześladowaniami ze strony ministerstwa oraz władz uczelni. W swojej twórczości nigdy nie idzie na kompromisy, co budzi wyraźną niechęć partii. Kiedy Strzemiński traci pracę, nawet wsparcie ze strony studentów nie jest w stanie zapewnić mu godnej egzystencji. "Filmowy testament" Andrzeja Wajdy opowiada o ostatnim okresie życia pioniera polskiej awangardy, twórcy unizmu i autora "Teorii widzenia". Obraz zachwyca doskonale oddanymi realiami epoki oraz muzyką Andrzeja Panufnika. Za zdjęcia odpowiadał Paweł Edelman, nominowany do Oscara za "Pianistę".

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)