3:40
Kino nocne: Skłodowskadramat biograficzny, Francja/Węgry/Wielka Brytania/USA/Chiny 2019
Utalentowana Polka robi karierę w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki.
- 5:30
5:50
Teledysk: Brodka, Jann, Urbański - Listmagazyn muzyczny
5:55
5:27
6:05
Chce się żyćdramat obyczajowy, Polska 2013
Chory chłopak poznaje terapeutkę, która pomaga mu nawiązać kontakt ze światem.
8:05
Portrety: Irena Poniatowskamagazyn kulturalny
W tym odcinku przedstawiona zostaje urodzona 5 lipca 1933 roku w Górze Kalwarii Irena Poniatowska. To polska muzykolożka, ceniona ekspertka w dziedzinie twórczości Fryderyka Chopina.
8:30
Wojciech Kilar - koncert muzyki filmowejmagazyn muzyczny
Koncert finałowy Festiwalu Teatralnego Malta 2003. Orkiestra Filharmonii Poznańskiej wykonała muzykę filmową Wojciecha Kilara.
9:35
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
10:05
Cudowny chłopakdramat obyczajowy, Hongkong/Kanada/USA 2017
Niezwykły dziesięciolatek pokonuje przeciwności i odkrywa wartość przyjaźni.
- 12:05Malta Festival Poznań 2025
reportaż
W czerwcu 2025 roku miała miejsce 35. edycja widowiska. Twórcy reportażu starają się uchwycić różnorodność wydarzeń festiwalowych, ich otwartość oraz znaczenie w budowaniu wspólnoty.
12:45
Dokument tygodnia: Sophia Loren. Portret gwiazdyfilm dokumentalny, Francja 2019
Z archiwalnych materiałów wyłania się historia aktorki będącej ucieleśnieniem złotego wieku włoskiego kina. Przeszła ona długą drogę od dzielnicy nędzy do sławy i czerwonych dywanów.
13:50
Tacy byliśmy: Anna Jantarcykl reportaży
Anna Jantar była artystką, której urok i wrażliwość przejawiały się w jej osobowości i muzyce. Chociaż jej kariera była krótka, największe przeboje wciąż pozwalają poczuć piękno jej twórczości.
14:30
Znachordramat obyczajowy, Polska 1981
Ceniony chirurg traci pamięć. Zyskuje sławę jako wiejski znachor.
- 16:55Festiwal Góry Literatury 2025
reportaż
Największe wydarzenie literacko-społeczne w Polsce. W programie znalazły się relacje z wybranych spotkań, koncertów, wystaw, performansów, seminariów, warsztatów, spacerów czy dyskusji.
17:30
Kino retro: Rio Grandewestern, USA 1950
Kawalerzyści muszą odbić porwane przez Apaczów kobiety i dzieci.
- 19:2520 x 20 lat TVP Kultura: Bartłomiej Topa
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
20:00
Bilet do kina: Blue Velvetthriller, USA 1986
Student poznaje mroczny świat wynaturzeń, narkotyków i zbrodni.
- 22:15Klub Jazzowy: O. N. E. + Zbigniew Chojnacki (3)
koncert
Cykl audycji będących połączeniem sesji nagraniowych z rozmowami dziennikarzy Polskiego Radia. W programie znajdzie się prezentacja środowiska jazzowego w Polsce, młodych artystów oraz ich dokonań.
23:30
Tacy byliśmy: Anna Jantarcykl reportaży
Anna Jantar była artystką, której urok i wrażliwość przejawiały się w jej osobowości i muzyce. Chociaż jej kariera była krótka, największe przeboje wciąż pozwalają poczuć piękno jej twórczości.
0:10
Kino nocne: Dzika rzekadramat sensacyjny, USA 1994
W czasie spływu rzeką Colorado Gail zostaje wraz z rodziną porwana przez bandytów.
- 2:1520 x 20 lat TVP Kultura: Bartłomiej Topa
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
- 2:50Dokument w podróży: Dżungla
film dokumentalny, Włochy 2022
We włoskiej Gorycji wzdłuż brzegów rzeki umiejscowione jest nielegalne obozowisko migrantów. Dokumentaliści obserwują zbiorowość oczami Elisy Menon, reżyserki teatru społecznego.
- 4:15Festiwal Góry Literatury 2025
reportaż
Największe wydarzenie literacko-społeczne w Polsce. W programie znalazły się relacje z wybranych spotkań, koncertów, wystaw, performansów, seminariów, warsztatów, spacerów czy dyskusji.
4:40
Teledyskmagazyn muzyczny
5:27
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.