0:15
Kino nocne: Azyldramat biograficzny, Czechy/Wielka Brytania/USA 2017
Dyrektor zoo i jego żona ryzykują życie, by uratować uciekinierów z getta.
- 2:3520 x 20 lat TVP Kultura: Bartek Wąsik
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
- 3:10Dokument w podróży: Ogniem pisane
film dokumentalny, Indie 2021
Nominowana do Oscara opowieść o gazecie prowadzonej przez kobiety należące do najniższej kasty w Indiach. Dziennikarki podejmują problemy społeczne i obyczajowe.
- 4:15Malta Festival Poznań 2025
reportaż
W czerwcu 2025 roku miała miejsce 35. edycja widowiska. Twórcy reportażu starają się uchwycić różnorodność wydarzeń festiwalowych, ich otwartość oraz znaczenie w budowaniu wspólnoty.
5:15
5:25
- 6:20Piosenki Władysława Szpilmana
koncert
Koncert utworów sławnego kompozytora i wirtuoza Władysława Szpilmana, autora m.in. piosenek "Pójdę na Stare Miasto" i "Czerwony autobus".
7:00
Rozmowy (nie)wygodneprogram publicystyczny
Mariusz Szczygieł rozmawia z przedstawicielami świata kultury i sztuki. Zadaje prowokujące pytania, oczekując od gości nieszablonowych odpowiedzi. Wywiady odbywają się w księgarni Wrzenie Świata.
- 7:45Olimpiada Bolka i Lolka: Zawody łucznicze (4)
serial animowany
Bracia Bolek i Lolek postanawiają wziąć udział w wyścigu kolarskim.
- 8:00
- 9:05Dokument tygodnia: Mel Gibson, portret ekscentryka
film dokumentalny, Belgia/Francja 2021
Złożony portret laureata dwóch Oscarów, który na pewien czas stał się hollywoodzkim pariasem. Twórcy wykorzystują archiwalne materiały, by przypomnieć jego sukcesy i porażki.
- 10:15Od ucha do ucha: Siostra
film animowany, Polska 2022
Dwie siostry wyruszają w podróż przez Krainę Chmur, by odnaleźć Wielkie Drzewo. W trakcie pełnej wyrzeczeń wyprawy przeżywają chwile radości oraz smutku. Zbliżając się do celu, pogłębiają swoją więź.
- 10:25Od ucha do ucha: Suzie w ogrodzie
film animowany, Słowacja/Czechy 2022
Suzie uwielbia wyjazdy z rodzicami do ogródków działkowych na obrzeżach miasta. Na szkle, w żywych barwach farb olejnych, ukazuje się jej świat pełen drobnych cudów i naturalnego piękna.
- 10:50Francuskie śniadanie: Thierry Śmiałek (9)
serial przygodowy
XIV-wieczna Francja, Akwitania. Zbuntowany młody szlachcic Thierry de Janville (Jean-Claude Drouot) wraz ze swoimi wyjętymi spod prawa kompanami walczy z armią, którą reprezentuje Czarny Książę.
- 11:25Francuskie śniadanie: Thierry Śmiałek (10)
serial przygodowy
XIV-wieczna Francja, Akwitania. Zbuntowany młody szlachcic Thierry de Janville (Jean-Claude Drouot) wraz ze swoimi wyjętymi spod prawa kompanami walczy z armią, którą reprezentuje Czarny Książę.
12:00
Tamte lata, tamte dni: Michał Żebrowskimagazyn kulturalny
Michał Żebrowski, aktor i dyrektor Teatru 6.piętro, opowiada o rodzinnym domu i relacjach, które tam panowały, oraz o ich wpływie na jego dorosłe życie. Przypomina radosne lata szkolne i wczesne role.
- 12:35Interwencja Małgorzaty Mirgi-Tas w Brukseli
reportaż
Małgorzata Mirga-Tas wystawia swoje dzieło w Brukseli. Chodzi o pracę zatytułowaną "Sawore, Sawore, Sawore", którą można podziwiać od 9 maja do 30 czerwca w Muzeum Sztuki i Historii w stolicy.
13:00
Unity (finał zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji w Brukseli)koncert
Finał polskiej prezydencji w Radzie UE uświetni premiera utworu "Unity" Aleksandra Dębicza. Motyw przewodni kompozycji nawiązuje do beethovenowskiej "Ody do radości". Składa się ona z siedmiu części.
14:35
Dobry tytułmagazyn kulturalny
Magazyn poświęcony książkom. Znajdą się w nim segmenty: "Poczytaj mi tato", "Co tydzień jeden wiersz", recenzencki i Bookstagram/BookTok, w którym młodzi czytelnicy opowiedzą o tym, co ich interesuje.
15:15
17:15
Niedziela z...: Hanną Śleszyńskąprogram kulturalny
Spotkanie z Hanną Śleszyńską. Wyróżnia się ona potężnym głosem i niezwykłym talentem aktorskim, dzięki czemu świetnie odnajduje się zarówno w rolach dramatycznych, komediowych, jak i musicalowych.
- 18:05
- 19:00Niedziela z... Hanną Śleszyńską: Wystarczy być - piosenki Magdy Czapińskiej
koncert
Jeden z koncertów 24. Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2003 roku był poświęcony twórczości Magdy Czapińskiej. Usłyszymy m.in. 'Być kobietą'.
20:00
Niedziela z Bondem: Goldfingerfilm sensacyjny, Wielka Brytania/USA 1964
Film, który wyznaczył standardy opowieści o Bondzie.
- 22:00Więcej niż fikcja: Arthur Miller, człowiek swojego stulecia
film dokumentalny, Niemcy 2015
Opowieść o Arthurze Millerze, który w ciągu siedmiu dekad stworzył jedne z najbardziej pamiętnych sztuk teatralnych światowej literatury, a poślubiając Marilyn Monroe, stał się ikoną Ameryki.
23:10
Noc krótkich filmów: Jestem tutajfilm krótkometrażowy, Polska 2020
Ciężko chora starsza kobieta jest uzależniona od pomocy innych. Bliscy, lekarz czy ksiądz są jedynie korowodem pojawiających się w kadrze nóg. Przeszywająca opowieść o samotności w obliczu śmierci.
- 23:25Noc krótkich filmów: 7 słów o przemijaniu
etiuda dokumentalna, Polska 2021
Dokumentaliści opowiadają o zmieniającym się wraz z wiekiem podejściu człowieka do śmierci. Film dotyka kwestii upływającego czasu, kruchości istnienia i niepewności tego, co czeka nas po śmierci.
23:50
Bilet do kina: Gloria Bellkomediodramat, USA/Chile 2018
Gloria (Julianne Moore) po rozstaniu z mężem próbuje czerpać z życia pełnymi garściami. Podczas zabawy w klubie poznaje Arnolda (John Turturro). To początek ich romansu.
1:45
Jazz.pl: Young Powerkoncert
Kolektyw Young Power stworzył i wykonał muzykę do spektaklu w Teatrze Witkacego. Nagrania, wraz z materiałem zarejestrowanym w szczecińskiej filharmonii, znalazły się na płycie "Freedom".
- 3:25
5:25
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.