- 6:45Był taki dzień: 29 lipca
felieton, Polska
29 lipca 1890 r. Vincent van Gogh popełnił samobójstwo. W 1907 r. Robert Baden-Powell założył skauting. W 1978 roku odbyło się spotkanie przedstawiciele KOR i Karty 77. W 1983 r. zmarł Louis Bunuel.
6:50
Spór o historię: Ewakuacja armii gen. Andersadebata
Podpisanie układu Sikorski-Majski 30 lipca 1941 roku w Londynie odnowiło relacje dyplomatyczne między Polską a Związkiem Sowieckim i przewidywało utworzenie Armii Polskiej na terenie Związku Sowieckiego. Jednak Stalin nie wypełniał zobowiązań z 14 sierpnia 1941 roku, co spowodowało, że polscy żołnierze cierpieli na brak sprzętu i żywności. Sytuację pogarszały ekstremalne mrozy, sięgające 50 stopni Celsjusza. Gdy Stalin w lutym 1942 roku zarządził wysłanie niedostatecznie wyposażonych polskich oddziałów na front, gen. Anders odmówił i postanowił ewakuować wojsko oraz ludność cywilną ze Związku Sowieckiego. Wyprawa ruszyła 24 marca 1942 roku, a do 5 kwietnia ponad 44 tysiące osób, w tym żołnierzy i cywilów, dotarło do Iranu. Do listopada liczba ewakuowanych przekroczyła 115 tysięcy, z czego ponad 78 tysięcy stanowili żołnierze.
7:30
Przeprowadzki: Steinway ordynata (8/10)serial obyczajowy
Akcja serialu toczy się na przestrzeni stu lat - do roku 2000. Każdy odcinek opowiada o przeprowadzce i zagubionym podczas niej przedmiocie.
8:25
W kotle historii: Rozmowa miłosna. Wyznania w Toruniumagazyn kulinarny
W roku 1645 w toruńskim ratuszu zorganizowano 'Colloquium charitativum', czyli rozmowę pomiędzy teologami luterańskimi, kalwińskimi i katolickimi. Sympozjum miało służyć utrzymaniu pokoju religijnego.
- 9:00Historia Polski: Krwawy ślad
film dokumentalny, Polska 2019
Byli więźniowie nazistowskiego obozu zagłady w Pomiechówku opowiadają, że był on najgorszym miejscem kaźni, w jakim byli przetrzymywani. Według szacunków zginęło tam od 65 tys. do 100 tys. ludzi.
- 10:05Encyklopedia II wojny światowej: Kursk, część 2
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
10:35
Ile jest życia: Synowie (9/12)serial obyczajowy
Serial przedstawiający powojenne losy grupy przyjaciół, którzy brali udział w powstaniu warszawskim. Akcja rozpoczyna się wiosną 1945 roku, niebawem po zakończeniu wojny i obejmuje następne dwadzieścia kilka lat. Scenariusz został oparty na powieści Romana Bratnego pod tym samym tytułem, która została wydana w 1971 roku.
- 11:35Wszystkie kolory świata 2: Góry Kackar. Nieznana Turcja
serial dokumentalny
Twórcy programu przedstawiają jedne z najatrakcyjniejszych miejsc na świecie. Przyglądają się cudom natury, wyjątkowym zabytkom i krajobrazom. Zgłębiają tradycję i historię odwiedzanych regionów.
12:40
Podróże z historią: Atomowa tajemnica (37)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 13:20Przestrzenie Banacha
film dokumentalny, Polska 2005
Stefan Banach był wybitnym matematykiem, jednym z twórców analizy funkcjonalnej. W filmie występuje m.in. uczeń Banacha, Stanisław Ulam.
- 14:25Sekrety starożytnych inżynierów 2: Pierwsze stadiony (1)
serial dokumentalny
Twórcy serialu wyjaśnią, jak na rozwój cywilizacji wpływały zasoby naturalne. Przybliżą sposób, w jaki starożytne cywilizacje pokonywały przeszkody. Opowiedzą o rozwoju wyrafinowanych technologii.
- 15:30Korona królów (285)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o polskich monarchach. Trzecia seria skupia się na dziejach dynastii Andegawenów i Jagiellonów. Po śmierci Kazimierza Wielkiego królem Polski zostaje Ludwik Węgierski.
16:00
Sensacje XX wieku: Czerwona Orkiestraprogram historyczny
Kulisy działania Czerwonej Orkiestry - komunistycznej organizacji szpiegowskiej, która zaczęła działać na terenach okupowanych przez Niemców krótko po ataku Hitlera na Rosję.
- 17:05Historia Polski: Kultura, Giedroyć i inni
film dokumentalny, Polska 2020
Opowieść o Jerzym Giedroyciu i fenomenie, jakim jest założony przez niego Instytut Literacki. Ważną rolę odgrywają inscenizacje, które przywołują postaci głównych bohaterów i mieszkańców redakcji.
18:10
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Pamięć rozpisana na pokolenia (273)magazyn historyczny
Major Henryk Dobrzański, pseudonim Hubal, poległ 30 kwietnia 1940 roku pod Anielinem. Po klęsce wrześniowej został bohaterem narodowym, gdyż do końca nie złożył broni, opierając się wrogowi.
- 18:35Wielcy polscy wynalazcy w II Rzeczypospolitej: Aleksander Wasiutyński (1859-1944)
cykl dokumentalny
Twórcy cyklu prezentują sylwetki wyjątkowych polskich postaci historycznych będących wynalazcami. Wśród nich są portrety Tadeusza Wendy, Ignacego Mościckiego, Jana Czochralskiego i Stefana Bryły.
19:00
Przeprowadzki: Sejf 1. Pułku Szwoleżerów (9/10)serial obyczajowy
Akcja serialu toczy się na przestrzeni stu lat - do roku 2000. Każdy odcinek opowiada o przeprowadzce i zagubionym podczas niej przedmiocie.
- 20:05Kroniki Hitlera: Masowy morderca. Lata 1939-1945 (11)
serial dokumentalny
Codzienne życie mieszkańców Europy w latach 1889-1945. Twórcy opierają się na obszernych materiałach archiwalnych. Pokazują losy Hitlera na społecznym tle w pierwszej połowie XX wieku.
- 21:10Historia w postaciach zapisana: Spartakus. Bunt gladiatorów
cykl dokumentalny
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.
- 23:00Fotohistorie: Portret własny
program historyczny
Portretowanie w fotografii jest zarówno techniką dokumentowania, jak i sztuką oddawania osobowości oraz emocji obiektu. Wśród jej pionierów są m.in. Walery Rzewuski, Karol Beyer i Wojciech Plewiński.
- 23:25Fotohistorie: Pejzaż światłem malowany
program historyczny
Rozwój fotografii umożliwił dokumentowanie historii i kultury oraz ewolucję samej samej sztuki. W odcinku zobaczymy m.in. prace Mieczysława Karłowicza, Konrada Brandla i Maksymiliana Fajansa.
0:00
Sensacje XX wieku: Księga szpiegów - Cyceroprogram historyczny
W październiku 1943 roku Niemcy zapłacili 20 tysięcy funtów za rolkę filmu, na której były tajne dokumenty pochodzące z ambasady brytyjskiej w Ankarze.
0:25
Sensacje XX wieku: Księga szpiegów - Dullesprogram historyczny
Allen Dulles przyjechał do Berna w listopadzie 1942 roku. Działał głównie we Włoszech, a jego celem było nakłonienie mieszkańców tego kraju, a być może i Niemców do zawarcia pokoju na Zachodzie.
- 0:55Zagłębie. Pamięć
film dokumentalny, Polska 2023
W 2023 roku obchodzono 80. rocznicę likwidacji getta w Sosnowcu i Będzinie. Z tej okazji grupa osób z World Association of Zaglebie Jews przybyła z Izraela do Polski, aby uczcić pamięć ofiar.
2:05
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Płowki - 30 hektarów wyzwania...magazyn historyczny
Ksiądz Chotyński odkrył grody na lubelskim Powiślu, z których najbardziej znany znajduje się w Chodliku. Jego badania doprowadziły do wprowadzenia terminu kultury trzcinieckiej do naukowych pojęć.
- 2:45Encyklopedia II wojny światowej: Daleko na Wschodzie, część 1
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
3:20
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI