2:55
2:30
- 6:55Był taki dzień: 3 lipca
felieton, Polska
3 lipca 1806 roku w Londynie odbył się pokaz pierwszej wyhodowanej truskawki. W 1971 roku zmarł Jim Morrison. W 1989 roku ukazał się artykuł w 'Gazecie Wyborczej' pt. 'Wasz prezydent, nasz premier'.
7:00
Wojownicy czasu: 'Gotuj się!', czyli żołnierska kuchniacykl reportaży
Raimondo Montecuccoli, wybitny wódz z XVII wieku, powiedział, że więcej armii zostało zniszczonych z powodu głodu niż na polu bitwy. Widzowie zobaczą, jak przez stulecia karmiono wojowników.
7:35
Ludzie i bogowie: Operacja "Klosz" (3)serial historyczny
II wojna światowa. W strukturach kontrwywiadu KG ZWZ/AK powstaje oddział o kryptonimie Pazur, który ma wymierzać karę zdrajcom. Jego dowódcą zostaje porucznik Leszek "Onyks" Zaręba (Jacek Knap).
8:30
W kotle historii: Zaślubiny z morzem. Pierścienie i kartoflankamagazyn kulinarny
W 1920 roku Polska odzyskała dostęp do Bałtyku. Generał Haller szybko zdecydował się na zakup nieruchomości nad morzem. W tamtym czasie we Władysławowie poszukiwano tradycyjnych kaszubskich przepisów.
- 9:00Historia Polski: Napisane życie. Wisława Szymborska
film dokumentalny, Polska 2015
Czytane przez poetkę wiersze wyznaczają ramy dokumentu. To z nich wyłania się sylwetka noblistki. W filmie wypowiadają się również jej biografowie oraz bliscy współpracownicy.
- 10:10Encyklopedia II wojny światowej: Obrona Helu, część 4
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
10:40
Tygrysy Europy: Żółte wyciszenie (9)serial komediowy
Serial wyśmiewa snobistyczne zwyczaje i kompleksy polskiej elity finansowej w pierwszych lata kapitalizmu.
- 11:45Podziemne Włochy: Matera (7/8)
serial dokumentalny
Pełna przygód podróż po świecie kryjącym się pod największymi miastami, jak również włoskimi wioskami. W każdym odcinku archeolog Darius Arya osobiście odkrywa tajemnicze podziemia.
12:50
Podróże z historią: Na torach historii (19)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 13:20Rzym. Osiem przełomowych dni: Otwarcie Koloseum (7)
serial dokumentalny
Dzięki Bettany Hughes widzowie poznają osiem przełomowych dni, które definiują niezwykły sukces Imperium Rzymskiego, oraz serię wydarzeń, które ostatecznie zakończyły się upadkiem rzymskiej republiki.
14:05
Polska i świat z historią w tle: Zatrzymany czascykl reportaży
W centrum Warszawy wystarczy odejść kilkaset metrów od Pałacu Kultury, by poczuć się jak w czasach przedwojennych.Takie miejsce stanowi między innymi skrzyżowanie ulic Złotej i Żelaznej.
- 14:30Kroniki Hitlera: Mąż stanu. Lata 1937-1938 (7)
serial dokumentalny
Codzienne życie mieszkańców Europy w latach 1889-1945. Twórcy opierają się na obszernych materiałach archiwalnych. Pokazują losy Hitlera na społecznym tle w pierwszej połowie XX wieku.
- 15:30Korona królów (267)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o polskich monarchach. Trzecia seria skupia się na dziejach dynastii Andegawenów i Jagiellonów. Po śmierci Kazimierza Wielkiego królem Polski zostaje Ludwik Węgierski.
16:05
Sensacje XX wieku: Księga szpiegów - Dullesprogram historyczny
Allen Dulles przyjechał do Berna w listopadzie 1942 roku. Działał głównie we Włoszech, a jego celem było nakłonienie mieszkańców tego kraju, a być może i Niemców do zawarcia pokoju na Zachodzie.
16:30
Sensacje XX wieku: Tajemniczy dr Sorgeprogram historyczny
Richard Sorge, pseudonim Ramsay, to radziecki szpieg. Pracował w Chinach i Japonii. W roku 1941 nadał z Tokio depeszę, w której poinformował radziecki wywiad o dokładnej dacie ataku Niemiec na ZSRR.
- 17:05Historia Polski: Generał Władysław Sikorski. Tajemnica śmierci
film dokumentalny, Polska 1987
Generał Władysław Sikorski zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze w 1943 roku. W 1993 roku jego prochy przeniesiono na Wawel.
18:10
Flesz historii (718)cykl reportaży
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
18:25
Historia filozofii po góralsku według ks. Józefa Tischnera: Antystenes, czyli Staszek Szewczyk z miastacykl reportaży
Staszek Szewczyk, znany jako Antystenes, był kluczowym cynikiem w Grecji, promującym uczciwość i mądrość. Jego filozofia koncentrowała się na poszukiwaniu przyjaźni wśród ludzi prawych i szczerych.
18:35
Historia filozofii po góralsku według ks. Józefa Tischnera: Hipokrates, czyli Wincenty Galicacykl reportaży
Hipokrates, który naprawdę nazywa się Wincenty Galica z Białego Dunajca, pochodził z podhalańskiego rodu. Tradycją tej rodziny było zajmowanie się wojaczką lub muzyką, jednak Wincenty został lekarzem.
18:45
Historia filozofii po góralsku według ks. Józefa Tischnera: Platon, a po prowdzie Władek Trebunia-Tutkacykl reportaży
Ksiądz Tischner zdradza, że twórcą idei opartej na założeniu, iż świat składa się z idei, był Władek Trebunia-Tutka. Cienie poruszające się w jaskini stały się inspiracją do powstania tej koncepcji.
19:05
Ludzie i bogowie: Kuzyn diabła (4)serial historyczny
II wojna światowa. W strukturach kontrwywiadu KG ZWZ/AK powstaje oddział o kryptonimie Pazur, który ma wymierzać karę zdrajcom. Jego dowódcą zostaje porucznik Leszek "Onyks" Zaręba (Jacek Knap).
- 20:00VI brygada pani komendant
film dokumentalny, Polska 2020
Stanisława Paleolog kierowała Referatem Policji Kobiecej w Centralnej Służbie Śledczej i nadzorowała kobiecą policję mundurową. Zwalczała zwalczała prostytucję, handel dziećmi i stręczycielstwo.
21:00
Lokatorkadramat kryminalny, Polska 2021
Brutalny przedsiębiorca kontra kobieta walcząca o prawo do godnego życia.
23:05
Sensacje XX wieku: Najważniejsza bitwa Churchillaprogram historyczny
W czerwcu 1941 roku premier Churchill po raz pierwszy zwołał posiedzenie rządu. Sytuacja była trudna. Pod Dunkierką nieprzyjaciel okrążył 200 tysięcy żołnierzy brytyjskich.
- 0:10Ostatni Mazurzy
film dokumentalny, Polska 2010
Dokument Julii Wołoszyńskiej przywołuje bogatą historię narodu mazurskiego. Pisarz Ernest Kruk próbuje ocalić pamięć o swoich przodkach.
1:15
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Kamień i pamięć (281)magazyn historyczny
W miejscowości Myców mieści się zabytkowy cmentarzyk z nagrobkami autorstwa rzeźbiarzy. Jest tam kaplica grobowa rodziny Hulimków, która powstała w 1900 roku według projektu Władysława Sadłowskiego.
- 1:55Encyklopedia II wojny światowej: Inwazja, której nie było, część 1
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
2:30
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
TVP Historia
TVP Historia jest wyspecjalizowanym kanałem tematycznym, należącym do Telewizji Polskiej. Jego zadaniem jest dostarczanie widzom programów, które poruszają szeroko rozumianą tematykę historyczną (do starożytności po historię najnowszą). Jego celem jest również prezentacja tych procesów historycznych, które mają szczególny wpływ na współczesność. W ofercie TVP Historia nie brakuje aktualnych wyników badań historyków oraz wzmianek o inicjatywach, kultywujących dziedzictwo narodowe.
TVP Historia prezentuje reportaże, filmy (zarówno fabularne i dokumentalne), seriale, zapisy dokumentalne czy magazyny informacyjno-publicystyczne. Wiele z prezentowanych materiałów to produkcje własne Telewizji Polskiej oraz jej zasoby archiwalne. Emitowane są również produkcje zagraniczne. W ten sposób stacja popularyzuje wiedzę o kulturowym oraz historycznym dziedzictwie regionów Polski oraz Europy i świata.
TVP Historia nadaje w formacje SD 16:9.
Historia TVP Historia
TVP Historia jest historycznym kanałem Telewizji Polskiej. Uchwałę o przyznaniu dla niego koncesji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła końcem 2006 roku. Natomiast nadawanie stacja rozpoczęła 3 maja 2007 roku.
W ofercie TVP Historia są polskie seriale - zarówno te komediowe, jak i historyczne (na przykład: „Alternatywy 4” czy „1920. Wojna i miłość”), cykl felietonów „Wojna w eterze”, cykl dokumentalny „Polska Kronika Filmowa” oraz program historyczny tworzony przez popularyzatora historii, Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku”.
TVP Historia ma siedzibę przy ul. Jana Pawła Woronicza 17 w Warszawie. Początkowo był to kanał ogólnodostępny, niekodowany – z czasem jednak go zakodowano.
Gdzie można oglądać TVP Historia?
Kanał TVP Historia od samego początku jest dostępny w ramach telewizji naziemnej. Za pośrednictwem satelitów Hot Bird ma formę zakodowaną (w praktyce: dostęp do niego mają wyłącznie widzowie, którzy przebywają na terenie Polski).
TVP Historia znajduje się na multipleksie trzecim, nadawanym w paśmie UHF w całości przeznaczonym na kanały Telewizji Polskiej. Jest dostępny na wszystkich platformach telewizji cyfrowej, a także w sieciach kablowych.
TVP Historia ma rozbudowany serwis internetowy – dzięki temu, w Internecie można oglądać powtórki popularnych programów.
Powiązane stacje telewizyjne z TVP Historia
1 marca 2021 roku swoją premierę miał TVP Historia 2, czyli internetowy kanał należący do Telewizji Polskiej, także poświęcony historii. Jest on dostępny w serwisie internetowym (pod adresem historia2.tvp.pl) oraz na platformach hybrydowych (na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej). Założenie jest następujące: ta stacja ma poszerzyć zasięg oraz grupę odbiorców TVP Historia. W związku z tym, jest promowana hasłem „Jeszcze więcej historii”.
Więcej o TVP Historia
Kanał TVP Historia ma swoją stronę internetową www.historia.tvp.pl. Stacja ma także kanał na YouTube oraz jest dostępna w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter.