Żywot sarmacki: Mity i misje (2)

Żywot sarmacki: Mity i misje (2)

program historyczny Polska 2020   od 12 lat
Reżyseria:Agnieszka Żmijewska
W skrócie:Prof. Krzysztof Koehler przybliża mity założycielskie wspólnoty sarmatów. Przypomina legendy o królu Popielu, Piaście i Rzepisze czy przodkach Sarmatów walczących z Aleksandrem Macedońskim.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Profesor Krzysztof Koehler, poeta, historyk literatury, krytyk literacki i scenarzysta pokazuje, jak żyła polska szlachta od końca XVI wieku do drugiej połowy XVIII wieku. Kreśli barwny i szczegółowy obraz sarmackich rodzin, przybliżając ważne wydarzenia oraz dawne obyczaje.

Profesor Krzysztof Koehler przybliża mity założycielskie wspólnoty sarmatów. Przypomina legendy o królu Popielu, Piaście i Rzepisze czy przodkach Sarmatów walczących z Aleksandrem Macedońskim. Miały one ogromny wpływ na kształtowanie tożsamości polskiej szlachty w XVI i XVII wieku. Prowadzący skonfrontuje je z wynikami badań naukowych i tekstami źródłowymi. Opiera się na kronikach Galla Anonima i Wincentego Kadłubka. Sięga też po twórczość Jana Długosza. Polska szlachta wywodziła swój rodowód od Sarmatów - ludu pochodzącego z terenów Iranu. Mit ten wskazywał na antyczność polskiej kultury. Z niej wywodziło się z kolei przekonanie o szczytnej misji, przedmurzu chrześcijaństwa, która uzasadniała strategie polityczne Rzeczypospolitej.