Zwykli ludzie

7.0/10 7.7/10

(Ordinary People)

DRAMAT OBYCZAJOWY USA 1980   od 12 lat
Występują:Donald Sutherland, Timothy Hutton, Mary Tyler Moore, Judd Hirsch
Reżyseria:Robert Redford
W skrócie:Nagrodzona czterema Oscarami historia rodziny, która musi uporać się z ogromną tragedią.
Po śmierci starszego syna rodzice nie znajdują dość siły, by ocalić rodzinę i uchronić młodszego syna od załamania. Dojrzały debiut reżyserski Roberta Redforda.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 2 listopada
za 11 dni
14:35 Cinemax 2 (z napisami)
wtorek, 3 listopada
za 12 dni
6:00 Cinemax 2 (z napisami)

Opis

Conrad Jarrett (Timothy Hutton), syn zamożnego rodziny z chicagowskiego przedmieścia, cierpi na depresję. Jego starszy brat Buck utonął w jeziorze w czasie burzy, a uratowany chłopiec nie umie poradzić sobie z poczuciem winy. Po nieudanej próbie samobójczej był leczony psychiatrycznie. Matka Beth (Mary Tyler Moore) udaje, że wszystko wróciło do normy, ojciec Calvin (Donald Sutherland), zaniepokojony jego stanem, namawia syna na seanse terapeutyczne u psychiatry, doktora Bergera (Judd Hirsch). Chłopiec boleśnie odczuwa brak zainteresowania matki, jego stan pogarsza także spotkanie z Karen, jedną z pacjentek szpitala. Dziewczyna poddaje się terapii i wydaje się, że wróciła do zdrowia. Wkrótce jednak Conrad dowiaduje się, że odebrała sobie życie. Konflikt w rodzinie Jarrettów narasta, gdy rodzice odkrywają, że syn bez porozumienia z nimi przerwał treningi pływackie. Chłopak szuka oparcia w Jeannine, koleżance ze szkolnego chóru, ale ich pierwszą randkę brutalnie przerywają pijani koledzy. Tymczasem Calvin świadom pogłębiającego się kryzysu w rodzinie, z którym nie potrafi sobie poradzić, sam zgłasza się do doktora Bergera. Reżyserski debiut Roberta Redforda został uhonorowany czterema Oscarami i dwiema nominacjami do tej nagrody. Film porusza częsty w kinie amerykańskim temat kryzysu rodziny mieszczańskiej, której członkowie mimo problemów udają przed sobą nawzajem i otoczeniem, że wszystko jest w porządku.

Nagrody

Oscar - scenariusz adaptowany, Oscar - aktor drugoplanowy, Oscar - film, Oscar - reżyser, Złoty Glob - reżyser, Złoty Glob - aktor drugoplanowy, Złoty Glob - dramat, Złoty Glob - aktorka w dramacie, Złoty Glob - obiecujący nowy aktor

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)