Złoto Bałtyku (1)

Złoto Bałtyku (1)

serial dokumentalny Polska
W skrócie:Wydobywanie bursztynu wiąże się z tym, że trzeba nocą brodzić po pas w wodzie. W ciągu dnia zaś przemierzać błotniste nadmorskie pola. Poszukiwaczom towarzyszy pragnienie znalezienia cennej bryły.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Kulisy pracy ludzi zajmujących się legalnymi pozyskiwaniami jantaru, a także rodzimej branży bursztynniczej. Twórcy opowiedzą o polskim skarbie narodowym, historii jego wydobycia, a także handlu. Blisko 70% wyrobów światowej biżuterii z tym kamieniem pochodzi właśnie z Pomorza. Uważany jest bowiem za najbardziej wartościowy. Osoby zajmujące się poszukiwaniami muszą brodzić w zimnej wodzie lub przemierzać błotniste łąki i pola. W grę wchodzą jednak duże pieniądze. Połów to pierwszy etap. Później następują obróbka i sprzedaż w formie wyrobu jubilerskiego, często poprzedzone trudnymi negocjacjami.

W tym odcinku

Wydobywanie bursztynu nie należy do łatwych. Praca wiąże się z tym, że trzeba nocą brodzić po pas w wodzie. W ciągu dnia zaś przemierzać błotniste nadmorskie pola. Poszukiwaczom towarzyszy pragnienie znalezienia cennej bryły, która ma 40 milionów lat.