x
Zakochaj się w Polsce: Września (125)

Zakochaj się w Polsce: Września (125)

magazyn Polska 2018   od 7 lat
W skrócie:Bogactwo kultury, zabytki architektury i walory przyrodnicze sprawiają, że Września ma szczególne znaczenie. Wydarzenia z czasów zaboru pruskiego upamiętnia Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Tomasz Bednarek udaje się w różne zakątki Polski, by pokazać niezwykłe zabytki, naturę, miejsca i nietuzinkowych ludzi. Odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało. W każdym z nich prowadzący zdobywa też nowe umiejętności - uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze. Jego opowieści uzupełniają liczne anegdoty, legendy i ciekawostki. Widzowie zobaczą najbardziej spektakularne zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

Głębokie zakorzenienie w przeszłości, bogactwo dorobku kulturalnego, cenne zabytki architektury oraz niezwykłe walory przyrodnicze sprawiają, że Września to miasto o szczególnym znaczeniu. Najbardziej znana jest z bohaterskiej postawy tutejszych dzieci, które w 1901 roku przeciwstawiły się pruskiemu zaborcy i nie zgodziły na odmawianie modlitwy w języku niemieckim. W swoich początkach Września należała do rodu Porajów Różyców, z którego wywodził się święty Wojciech oraz jego przyrodni brat, Radzim Gaudenty - pierwszy arcybiskup gnieźnieński. Od herbu właścicieli wziął się herb miasta Poraj, czyli biała pięciopłatkowa róża na czerwonym tle. Jednym z ważnych zabytków Wrześni jest kościół farny Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny i św. Stanisława. Wydarzenia z czasów zaboru pruskiego upamiętnia Muzeum Regionalne imienia Dzieci Wrzesińskich. W okolicy znajduje się oddalony 15 kilometrów od miasta Miłosław, gdzie stoi neorenesansowy pałac, który w XIX i XX wieku stanowił ważny ośrodek polskiego życia narodowego, goszczący największych polskich literatów i malarzy. Warte uwagi są również miejsca między Wrześnią a Pyzdrami, które namacalnie przypominają o czasach, kiedy przebiegała tędy granica Cesarstwa Niemieckiego i Imperium Rosyjskiego.