x
Zakochaj się w Polsce: Kamieniec Ząbkowicki (116)

Zakochaj się w Polsce: Kamieniec Ząbkowicki (116)

magazyn Polska 2018   od 7 lat
W skrócie:W Kamieńcu Ząbkowickim znajduje się jeden z najokazalszych pałaców doby romantyzmu w Europie. Zajmuje około 20 tys. metrów kwadratowych. Stanowi połączenie zamku szkockiego z gotycką warownią.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
niedziela, 21 kwietnia
za 5 dni
4:15 TVP HD (z napisami)

Opis

Tomasz Bednarek udaje się w różne zakątki Polski, by pokazać niezwykłe zabytki, naturę, miejsca i nietuzinkowych ludzi. Odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało. W każdym z nich prowadzący zdobywa też nowe umiejętności - uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze. Jego opowieści uzupełniają liczne anegdoty, legendy i ciekawostki. Widzowie zobaczą najbardziej spektakularne zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

W Kamieńcu Ząbkowickim, będącym kolejnym celem wędrówki Tomasza Bednarka, znajduje się jeden z najokazalszych pałaców doby romantyzmu w Europie. Wybudowana przez Mariannę Orańską rezydencja jest po Książu drugą co do wielkości na Dolnym Śląsku. Zajmuje około 20 tys. metrów kwadratowych, stanowi połączenie zamku szkockiego z gotycką warownią krzyżacką. W otoczeniu budowli niegdyś podziwiać można było liczne sadzawki i aż kilkadziesiąt wodotrysków. Nie brakowało również romantycznych sztucznych grot, jak i marmurowych posągów. Pałac zaczął tracić blask po II wojnie światowej. Turystom udostępniono go dopiero w 2013 roku. Będąc w okolicy, warto odwiedzić zespół zabudowań po opactwie cysterskim. Zakon ten przybył na te tereny w XIII wieku i przez stulecia nadawał rytm życiu całej społeczności.

Zobacz także