Zakochaj się w Polsce: Bielsk Podlaski (139)

Zakochaj się w Polsce: Bielsk Podlaski (139)

magazyn Polska 2019   od 7 lat
W skrócie:Tomasz Bednarek tym razem odwiedzi Bielsk Podlaski - najstarsze miasto na Podlasiu, sięgające swymi początkami XI wieku. Cennym zabytkiem jest kościół parafialny. Zachował neoklasycystyczny charakter.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Tomasz Bednarek udaje się w różne zakątki Polski, by pokazać niezwykłe zabytki, naturę, miejsca i nietuzinkowych ludzi. Odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało. W każdym z nich prowadzący zdobywa też nowe umiejętności - uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze. Jego opowieści uzupełniają liczne anegdoty, legendy i ciekawostki. Widzowie zobaczą najbardziej spektakularne zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

Tym razem Tomasz Bednarek odwiedzi Bielsk Podlaski - najstarsze miasto na Podlasiu, sięgające swymi początkami XI wieku. Cennym zabytkiem miejscowości jest wzorowany na kościele św. Filipa z Paryża kościół parafialny Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. Od XVIII wieku zachował w niemal nienaruszonym stanie swój neoklasycystyczny charakter. Unikatowym obiektem architektonicznym jest nawiązujący do stylu barkowego ratusz, wybudowany z inicjatywy Izabeli Branickiej. W błękitnej cerkwi św. Michała Archanioła można podziwiać freski namalowane przez Jerzego Nowosielskiego. Przy parafii działa jedyne w Polsce Policealne Studium Ikonograficzne, uczące pisania ikon. W Bielsku Podlaskim kręcono sceny do filmu "Znachor". Do dzisiaj stoi tu sklep, w którym pracowała bohaterka grana przez Annę Dymną.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także