x
Zaginione - odnalezione: "Ołtarz mariacki Wita Stwosza" (3)

Zaginione - odnalezione: "Ołtarz mariacki Wita Stwosza" (3)

magazyn kulturalny   od 7 lat
W skrócie:Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny Wita Stwosza powstał w latach 1477-1489. Podczas II wojny światowej miejscem finalnego ukrycia dzieła stał się nowoczesny schron wydrążony w Górze Zamkowej.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
środa, 1 maja
za 3 dni
8:20 TVP Kultura
środa, 1 maja
za 3 dni
8:45 TVP Kultura 2

Opis

Utrzymana w atmosferze detektywistycznego śledztwa seria poświęcona odzyskanym po latach skarbom polskiego dziedzictwa materialnego. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski tropi zabytkowe przedmioty, zaginione na skutek wojennej przeszłości Polski. Każdy odcinek poświęcony jest jednemu dziełu, które przepadło w czasach wielkich grabieży - potopu, okupacji, komunizmu. W programie pojawiają się materiały operacyjne policji i inne archiwalia. Prezentowane jest także samo dzieło sztuki.

Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny Wita Stwosza, wykonany w latach 1477-1489 dla bazyliki Mariackiej w Krakowie, ufundowała rada miasta, gdy po trzęsieniu ziemi w 1442 r. w kościele runęło sklepienie, niszcząc dotychczasowe wyposażenie prezbiterium. Na największą gotycką nastawę ołtarzową Europy składa się ponad 200 figur wykonanych z drewna lipowego, polichromowanych i złoconych. W 1939 r. zrodziła się oddolna inicjatywa zabezpieczenia gotyckiego arcydzieła. Szafę ołtarzową, ze względu na jej ogromne gabaryty, pozostawiono w świątyni. Odłączone od konstrukcji figury wywieziono do Sandomierza 30 skrzyniami. Po wybuchu wojny odnaleźli i przejęli je Niemcy, a następnie złożyli w Skarbcu Banku Rzeszy. Burmistrz Norymbergi, generał SS Willi Liebl, rozpoczął starania o pozyskanie figur do rodzinnego miasta Wita Stwosza, na co przystał Hitler. Miejscem finalnego ukrycia ołtarza mariackiego wraz z figurami stał się nowoczesny schron wydrążony w Górze Zamkowej, zaadaptowany ze średniowiecznych piwnic, wykorzystywanych od XIV w. jako skład piwa. Pierwsze kroki w kierunku rewindykacji zabytku podjął rząd londyński w kwietniu 1945 r. Rok później pociąg z gotyckim arcydziełem dotarł do Krakowa. Na peronie witała go orkiestra grająca Mazurka Dąbrowskiego.