Z biegiem lat, z biegiem dni: Kraków 1898 (3/8)

Z biegiem lat, z biegiem dni: Kraków 1898 (3/8)

serial obyczajowy Polska 1980   od 12 lat
Występują:Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jerzy Radziwiłowicz, Izabela Olszewska, Andrzej Buszewicz
Reżyseria:Andrzej Wajda, Edward Kłosiński
W skrócie:Janina Chomińska ma sześcioro dzieci, wiele trosk i niewiele pieniędzy. Niełatwo wydać za mąż cztery córki bez posagu. Julia wierzy w swój talent malarski i pragnie kształcić się dalej.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Opowieść o losach dwóch mieszczańskich, rodzin krakowskich, ukazana na przestrzeni trzydziestu lat poprzedzających pierwszą wojnę światową. Akcja serialu rozpoczyna się w roku 1874 roku, a każdy kolejny odcinek przybliża widzom fragmenty historii Polski, aż do niespokojnego roku 1914. Pierwowzorem serialu był spektakl zrealizowany w 1978 roku przez Andrzeja Wajdę w Teatrze Starym w Krakowie z okazji sześćdziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości.

W tym odcinku

Janina Chomińska ma już - po dwudziestu latach małżeństwa - sześcioro dzieci, wiele trosk i mało pieniędzy. Niełatwo wydać za mąż cztery córki bez posagu. Julia, zaręczona z zamożnym sędzią Rolewskim, wierzy w swój talent malarski i pragnie kształcić się dalej. Matka uważa, że to wpływ młodego poety Jerzego Boreńskiego, który wynajmuje u nich pokój i mąci atmosferę skandalicznymi lekturami oraz poglądami. Dziewczyna, zakochana w Jerzym, chce rzucić dom i narzeczonego, ale jest zbyt słaba, by stawić czoło nędzy i wyrwać się z sieci mieszczańskiego konwenansu.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)