Wolne miasto

Wolne miasto

7.7/10 7.3/10
DRAMAT HISTORYCZNY Polska 1958   od 12 lat
Występują:Bronisław Dardziński, Stanisław Jasiukiewicz, Włodzisław Ziembiński, Hanna Zembrzuska
Reżyseria:Stanisław Różewicz
W skrócie:Wolne Miasto Gdańsk. 1 września 1939, kiedy Niemcy ruszają do ataku, pracownicy Poczty Polskiej chwytają za broń. Mimo strat walczą dalej.
Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku w ujęciu Stanisława Różewicza: kronikarska relacja wsparta zdjęciami archiwalnymi. Reporterski styl, czysta forma. Na marginesie: debiut Piotra Fronczewskiego, wówczas 11-latka.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wolne Miasto Gdańsk, krótko przed wybuchem II wojny światowej. Atmosfera wśród mieszkańców staje się coraz bardziej napięta, a miejscowi Polacy są prześladowani. W dniu 1 września 1939 roku Niemcy ruszają do ataku. Pracownicy gdańskiej Poczty Polskiej chwytają za broń. W pierwszym oblężeniu ginie Konrad (Stanisław Jasiukiewicz), przysłany z Warszawy dowódca obrony placówki. Mimo to wszyscy, od starego listonosza Rajcy (Włodzisław Ziembiński), który marzył o spokojnej emeryturze, po zakochaną, młodą telegrafistkę Irkę (Hanna Zembrzuska), walczą dalej. Wierzą, że wkrótce nadejdzie pomoc. Według planu muszą utrzymać swoją pozycję bojową przez 6 godzin. Tymczasem hitlerowcy, rozwścieczeni niepowodzeniami, wprowadzają do walki artylerię, wozy pancerne i miotacze ognia. Pocztowcom zaczyna brakować amunicji, mają coraz więcej rannych. Podpalony przez szturmujących budynek poczty płonie. Po 12 godzinach załoga placówki musi się poddać. Niemcy biorą pocztowców do niewoli i rozstrzeliwują. Film Stanisława Różewicza jest jednym z pierwszych polskich dzieł z gatunku reinscenizowanych dokumentów wojennych, stylizowanych na bezpośrednie relacje z placu boju.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)