Wojenne maszyny: Niewidzialność (2)

Wojenne maszyny: Niewidzialność (2)

(Machinery of War: Stealth)

serial dokumentalny Australia 2019
W skrócie:Kulisy tajnych operacji i strategicznych ataków. Widzowie dowiedzą się, jak osiągano niewidzialność. Począwszy od kamuflażu, na najbardziej zaawansowanych technikach stealth w samolotach kończąc.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Od początku XX wieku do czasów obecnych oblicze wojny radykalnie się zmieniło. Za sprawą rozwoju przemysłu i nauki konflikty zbrojne stały się areną starć technologii, kosztowniejszych i bardziej niszczycielskich niż kiedykolwiek. Wydaje się, że to przemoc jest matką wynalazków. Na polach bitew kawalerię wyparły czołgi, artyleria wkroczyła w erę science fiction, a żołnierze piechoty zaczęli przypominać maszyny do zabijania. Mechanizacja sztuki wojennej spowodowała powstanie licznych fabryk broni. Ubiegłe stulecie to również ewolucja podniebnych bitew - samoloty zostały zastąpione przez drony, a bomby przez precyzyjne pociski zdolne trafić w cel wielkości mrówki lub zniszczyć miasto.

W tym odcinku

W procesie transformacji wojennego rzemiosła ogromną rolę odegrał rozwój zaawansowanych technologii komunikacyjnych i szpiegujących. W miarę wprowadzania coraz skuteczniejszych radarów, sonarów i systemów wczesnego ostrzegania doskonaliły się również maszyny i strategie, umożliwiające podejmowanie działań niewidocznych dla nieprzyjaciela. W tym odcinku wkraczamy w świat tajnych operacji i ataków strategicznych, ukazując rozwój metod kamuflażu - od kombinezonów maskujących po naszpikowane nowoczesną technologią bombowce o obniżonej wykrywalności Northrop B-2 Spirit.

Zobacz także