Wojenne maszyny: Giganty (1)

Wojenne maszyny: Giganty (1)

(Machinery of War: Behemoths)

serial dokumentalny Australia 2019
W skrócie:Gdy rosła skala wojen, zwiększały się też rozmiary maszyn używanych podczas bitew. Decydująca zmiana nastąpiła wraz z pierwszym zastosowaniem przez Wielką Brytanię czołgów w czasie I wojny światowej.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Od początku XX wieku do czasów obecnych oblicze wojny radykalnie się zmieniło. Za sprawą rozwoju przemysłu i nauki konflikty zbrojne stały się areną starć technologii, kosztowniejszych i bardziej niszczycielskich niż kiedykolwiek. Wydaje się, że to przemoc jest matką wynalazków. Na polach bitew kawalerię wyparły czołgi, artyleria wkroczyła w erę science fiction, a żołnierze piechoty zaczęli przypominać maszyny do zabijania. Mechanizacja sztuki wojennej spowodowała powstanie licznych fabryk broni. Ubiegłe stulecie to również ewolucja podniebnych bitew - samoloty zostały zastąpione przez drony, a bomby przez precyzyjne pociski zdolne trafić w cel wielkości mrówki lub zniszczyć miasto.

W tym odcinku

W miarę upływu wieków rosła skala konfliktów zbrojnych, co prowadziło do konstruowania coraz większych śmiercionośnych maszyn. Przełomowym momentem była pierwsza wojna światowa, kiedy to Brytyjczycy wprowadzili do walki czołgi, które pozwoliły przełamać impas wojny pozycyjnej. Wkrótce zaczęły powstawać większe działa i wyrzutnie rakietowe, większe samoloty do transportowania większych maszyn, większe okręty, które dostarczały większe ładunki. Aby można było konstruować te giganty, trzeba było zbudować ogromne fabryki i stocznie. W tym odcinku zobaczymy wojenne kolosy - takie jak opancerzony potwór Panzerkampfwagen III czy przeczący prawom grawitacji samolot transportowy Lockheed C-5 Galaxy.

Zobacz także