Wojenne maszyny (4)

Wojenne maszyny (4)

(Machinery of War: Logistics)

serial dokumentalny Australia 2019   od 12 lat
W skrócie:Na początku XX w. po świecie przemieszczały się stosunkowo małe armie. Zmieniło się to podczas wojny, kiedy do walki werbowano coraz więcej ludzi. Potrzebowali oni zaplecza logistycznego.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Od początku XX wieku do czasów obecnych oblicze wojny radykalnie się zmieniło. Za sprawą rozwoju przemysłu i nauki konflikty zbrojne stały się areną starć technologii, kosztowniejszych i bardziej niszczycielskich niż kiedykolwiek. Wydaje się, że to przemoc jest matką wynalazków. Na polach bitew kawalerię wyparły czołgi, artyleria wkroczyła w erę science fiction, a żołnierze piechoty zaczęli przypominać maszyny do zabijania. Mechanizacja sztuki wojennej spowodowała powstanie licznych fabryk broni. Ubiegłe stulecie to również ewolucja podniebnych bitew - samoloty zostały zastąpione przez drony, a bomby przez precyzyjne pociski zdolne trafić w cel wielkości mrówki lub zniszczyć miasto.

W tym odcinku

Na początku XX wieku po świecie przemieszczały się stosunkowo małe armie. Zmieniło się to podczas pierwszej wojny światowej, kiedy to do walki werbowano coraz więcej ludzi, a siły zbrojne europejskich mocarstw liczyły milion i więcej żołnierzy. Potrzebowali oni odpowiedniego zaplecza logistycznego w postaci jednostek zaopatrzenia, technicznych, medycznych i transportowych. Przemieszczanie tak ogromnych wojsk to prawdziwe wyzwanie. W programie przegląd maszyn, używanych do transportu oddziałów i zaopatrzenia drogą lądową, morską i powietrzną - od olbrzymich statków towarowych po znane z wojny wietnamskiej helikoptery.

Zobacz także