Wielkie widowiska natury: Wielka wędrówka łososi (2/6)

Wielkie widowiska natury: Wielka wędrówka łososi (2/6)

(Nature's Great Events: The Great Salmon Run)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2009   b.o.
W skrócie:Wiosną u zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej łososie rozpoczynają wędrówkę. Muszą przepłynąć blisko 5 tys. km, by wrócić na tarło do rzek.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Fascynująca seria ukazuje widowiska w wykonaniu samej natury, do jakich dochodzi w trakcie cyklicznych zmian pór roku w niektórych częściach świata. W pięknych plenerach swoje życiowe role, pełne zarówno humoru, jak i grozy czy brutalnej walki o byt, odgrywają tu najrozmaitsi przedstawiciele współczesnej fauny.

W tym odcinku

Co roku, wraz z nadejściem wiosny u zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej ponad pół miliarda łososi rozpoczyna tradycyjną wędrówkę. Ryby muszą przepłynąć blisko pięć tysięcy km, by wrócić na tarło do rzek, w których przyszły na świat, i wydać tam na świat własne potomstwo. W oceanie czyha na łososie wiele niebezpieczeństw. Stanowią one przysmak nie tylko dla ludzi, lecz także orek, uchatek grzywiastych, niektórych gatunków rekinów i bielika amerykańskiego. Z kolei nad brzegiem rzeki, w tzw. lasach mgielnych strefy umiarkowanej, czekają na nie wygłodniałe niedźwiedzie grizzly. Ryby po dotarciu do celu często zdychają z wycieńczenia. Ich rozkładająca się padlina użyźnia rzekę, uwalniając do gleby azot, węgiel i fosfor. Uzyskane w ten sposób substancje odżywcze pozwalają osiągać imponujące rozmiary takim drzewom, jak: świerk sitkajski, żywotnik olbrzymi i choina zachodnia.