Weterani. Wyrwani śmierci: Arkadiusz Żurkowski (3)

Weterani. Wyrwani śmierci: Arkadiusz Żurkowski (3)

serial dokumentalny Polska 2017   od 12 lat
W skrócie:Sierżant Arkadiusz Żurkowski odbył w 2012 r. pierwszą misję w Afganistanie. 24 października jego śmigłowiec patrolował okolice bazy Ghazni. Talibowie ostrzelali żołnierzy z armaty przeciwlotniczej.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Podczas wojny w Afganistanie życie straciło 44 polskich żołnierzy, a ponad 860 odniosło obrażenia. Serial ukazuje niezwykle poruszające historie tych, którym cudem udało się przeżyć. Strach, śmierć, całkowity brak zasad po stronie wroga, bieda i ludzka krzywda - to była dla nich codzienność. Bohaterami serialu są także polscy medycy, którzy pracowali w szpitalach polowych. Dzięki ich umiejętnościom i determinacji ocalili wielu ciężko rannych. Ratowali nie tylko Polaków, ale również setki Afgańczyków, także talibów. W serialu nie zabraknie potężnej dawki wiedzy na temat współczesnej techniki wojskowej, sprzętu używanego przez polską armię, a także medycyny pola walki. Widzowie zobaczą również niepokazywane nigdy dotąd zdjęcia z samego środka piekła.

W tym odcinku

Sierżant Arkadiusz Żurkowski odbył w 2012 r. pierwszą misję w Afganistanie. 24 października jego śmigłowiec Mi-24 patrolował okolice bazy Ghazni. Talibowie ostrzelali żołnierzy z armaty przeciwlotniczej. Jeden z pocisków poważnie ranił prawą nogę sierżanta Żurkowskiego. Po przetransportowaniu do szpitala lekarze natychmiast przystąpili do operacji. Sierżant przez dwa miesiące pozostawał w śpiączce. Ocknął się podczas pobytu żony w szpitalu, kiedy zobaczył na nagraniu swoje dzieci. Od nowa musiał nauczyć się czytać i pisać. Pomimo długotrwałego leczenia amputacja okazała się konieczna. Sierżant Żurkowski nadal służy w wojsku - w 56. bazie lotniczej w Inowrocławiu na stanowisku biurowym.

Zobacz także