Westerplatte

Westerplatte

7.5/10 7.2/10
DRAMAT WOJENNY Polska 1967   od 12 lat
Występują:Arkadiusz Bazak, Zygmunt Hübner, Tadeusz Schmidt, Józef Nowak
Reżyseria:Stanisław Różewicz
W skrócie:Film z niemal dokumentalną dokładnością odtwarza dzieje obrońców polskiej składnicy amunicyjnej na Westerplatte, we wrześniu 1939 roku.
Rekonstrukcja bohaterskiej obrony polskiej placówki w Gdańsku, symbolu polskiego września '39 jako dyskurs między działaniem racjonalnym i dyktowanym poczuciem honoru, w istocie głos Stanisława Różewicza w dyskusji o bohaterstwie i bohaterszczyźnie.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Westerplatte, polska składnica amunicyjna na terenie Wolnego Miasta Gdańska, 31 sierpnia 1939 roku. Ostatni dzień i noc przed wybuchem wojny. Po tym, jak do gdańskiego portu zawinął pancernik "Schleswig-Holstein", żołnierze trwają w pogotowiu bojowym na stanowiskach ogniowych. Rankiem 1 września Niemcy wysadzają otwór w murze wartowni, rozpoczyna się nierówna walka. Zgodnie z założeniami składnica ma się bronić przez dwanaście godzin, do momentu przybycia posiłków. Pierwsza pada placówka "Prom", dowodzona przez porucznika Pająka (Bogdan Niewinowski), który zostaje ciężko ranny. Następnego dnia rozbita zostaje wartownia numer 5. Oczekiwana pomoc nie nadchodzi. Wkrótce zaczyna brakować żywności, amunicji i leków. Z każdą godziną przybywa rannych. Dowódca Westerplatte, major Sucharski (Zygmunt Hübner), nie widząc sensu dalszej obrony, postanawia poddać składnicę. Major popada w konflikt z kapitanem Dąbrowskim (Arkadiusz Bazak), zwolennikiem walki do ostatniego naboju. Dąbrowskiego - mimo beznadziejnej sytuacji - popiera większość żołnierzy. Po siedmiu dniach walki, kiedy zniszczona zostaje wartownia numer 2, Sucharski poddaje Westerplatte. Niemcy przyjmują kapitulacje ze wszystkimi honorami. Film Stanisława Różewicza z drobiazgową, niemal dokumentalną dokładnością odtwarza dzieje obrońców polskiej placówki. Mistrzowskie zdjęcia Jerzego Wójcika znakomicie podkreślają stan nieustannego napięcia, wiarygodnie obrazując psychiczną ewolucję bohaterów, od wiary w rychłą pomoc do tłumionej rozpaczy i poczucia osamotnienia.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)