West Side Story

7.6/10
MUSICAL USA 1961   od 12 lat
Występują:Natalie Wood, Richard Beymer, George Chakiris, Russ Tamblyn
Reżyseria:Jerome Robbins, Robert Wise
W skrócie:Obsypana nagrodami historia miłości oparta na motywach "Romea i Julii".
"Romeo i Julia" w nowych dekoracjach i w nowych rytmach: na Manhattanie, w środowisku młodzieżowych gangów uwikłanych w konflikty etniczne, według broadwayowskiej partytury Leonarda Bernsteina. Plus Natalie Wood, Rita Moreno i George Charikis. I, oczywiście, 10 Oscarów, bo to arcydzieło.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Stany Zjednoczone, lata 50. ubiegłego wieku. Obszar zachodniego wybrzeża Manhattanu staje się polem walki między dwoma gangami. Bernardo (George Chakiris) to przywódca portorykańskich Sharksów. Ich przeciwnikami są biali Amerykanie zwani Jetsami, na których czele stoi gwałtowny Riff (Russ Tamblyn). Jego najlepszym przyjacielem i zarazem byłym liderem grupy jest zrównoważony Tony (Richard Beymer). Na jednej z tanecznych zabaw chłopak poznaje piękną Marię (Natalie Wood). Oboje są sobą zafascynowani. Wkrótce jednak Tony orientuje się, że jego wybranka pochodzi z wrogiego portorykańskiego klanu, a jej bratem jest Bernardo. Mimo to, zakochani kontynuują swoje potajemne spotkania i planują razem uciec. Tymczasem oba gangi szykują się do ostatecznego starcia. Zwycięzca pojedynku przejmie kontrolę nad całą okolicę. Tony i Maria bezskutecznie usiłują zapobiec tragedii. Scenariusz powstał w oparciu o sztukę Arthura Laurentsa. Historia na motywach "Romea i Julii" otrzymała aż dziesięć Oscarów, w tym za najlepszą reżyserię, film, zdjęcia i kostiumy. Musical trafił na deski Teatru Wintergarden na Broadwayu w 1957 roku. W 1961 roku jednak z wytwórni zakupiła prawa do sfilmowania spektaklu.

Nagrody

Oscar - najlepsza muzyka, Oscar - najlepszy film, Oscar - kostiumy, Oscar - scenografia, Oscar - montaż, Oscar - dźwięk, Oscar - reżyseria, Oscar - aktor drugoplanowy, Oscar - aktorka drugoplanowa, Oscar - zdjęcia, Złoty Glob

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)