Tuż przed tragedią: Titanic (3)

(Seconds from Disaster)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2006   od 12 lat
W skrócie:Dzięki analizom ekspertów medycyny sądowej i przełomowemu eksperymentowi zostaną ujawnione niedopatrzenia konstruktorów, które mogły być przyczyną uszkodzenia kadłuba Titanica.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
niedziela, 8 listopada
za 11 dni
6:50 TV 4

Opis

Rekonstrukcja wydarzeń, które poprzedziły największe katastrofy współczesnego świata. W serialu wykorzystywano nagrania archiwalne, inscenizacje i symulacje komputerowe. O tragicznych wydarzeniach opowiadają świadkowie, a specjaliści od medycyny sądowej oraz eksperci z różnych dziedzin omawiają przyczyny i skutki katastrof. Pośród przywołanych historii są m.in. ostatnie chwile Titanica, szczegóły katastrofy samolotu w Queens oraz tsunami w 2004 roku w Azji.

W tym odcinku

Kwiecień 1912 roku. RMS Titanic, największy i najbardziej luksusowy liniowiec swoich czasów, wypłynął w swój dziewiczy rejs. Na pokładzie znajdowało się 2228 osób. 14 kwietnia o 22.40 marynarze z bocianiego gniazda zauważyli, że statek zbliża się do góry lodowej. Nie udało się uniknąć zderzenia. Wskutek kolizji Titanic zaczął nabierać wody i w efekcie o godzinie 2.20 zatonął. W katastrofie zginęło ponad 1500 osób. Jako przyczynę zatonięcia uważa się - obok błędów ludzkich - wadliwe nity, które nie wytrzymały siły uderzenia.

Zobacz także