Tuż przed tragedią: Helikopter w ogniu (1)

Tuż przed tragedią: Helikopter w ogniu (1)

(Seconds from Disaster 6: Black Hawk Down)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2012   od 12 lat
Reżyseria:Gareth Johnson
W skrócie:3 października 1993 r. komandosi zaatakowali budynek w Somalii i rozpoczęła się trwająca dzień i noc bitwa. Życie straciło 18 amerykańskich komandosów i ponad 500. somalijskich cywilów.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Przypomnienie największych katastrof naszych czasów, w których zginęło wielu ludzi. Twórcy serii analizują wydarzenia, które poprzedziły tragiczne zajścia. W programie omawiane są wypadki środków lokomocji, zawalenia budynków, wybuchy czy zbrojne ataki terrorystyczne. Łańcuch zdarzeń, które do nich doprowadziły, zostaje odtworzony za pomocą animacji komputerowych i rekonstrukcji filmowych z udziałem aktorów. Prezentowane są również archiwalne nagrania i wypowiedzi świadków.

W tym odcinku

3 października 1993 roku amerykańskie siły specjalne rozpoczęły szturm na budynek w pobliżu Mogadiszu w Somalii, aby schwytać ważnych członków klanu Mohameda Farraha Aidida. Teoretycznie prosta misja przeistoczyła się w trwającą dzień i noc bitwę, w której życie straciło osiemnastu komandosów i ponad pięciuset somalijskich cywilów. Autorzy programu z pomocą uczestników tamtych walk oraz byłego ambasadora amerykańskiego w Somalii, Roberta Oakleya, badają przyczyny taktycznej i strategicznej klęski.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także