Tuż przed tragedią: Eksplozja na pokładzie lotniskowca (7)

Tuż przed tragedią: Eksplozja na pokładzie lotniskowca (7)

(Seconds from Disaster: Aircraft Carrier Explosion)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2006   od 12 lat
W skrócie:W 1967 roku na pokładzie lotniskowca USS Forrestal doszło do eksplozji, w której zginęły 134 osoby, a statek został zniszczony. Dokumentaliści badają przyczyny katastrofy.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Rekonstrukcja wydarzeń, które poprzedziły największe katastrofy współczesnego świata. W serialu wykorzystywano nagrania archiwalne, inscenizacje i symulacje komputerowe. O tragicznych wydarzeniach opowiadają świadkowie, a specjaliści od medycyny sądowej oraz eksperci z różnych dziedzin omawiają przyczyny i skutki katastrof. Pośród przywołanych historii są m.in. ostatnie chwile Titanica, szczegóły katastrofy samolotu w Queens oraz tsunami w 2004 roku w Azji.

W tym odcinku

Rekonstrukcja przebiegu tragedii, do której doszło 29 lipca 1967 roku na pokładzie USS Forrestal, amerykańskiego lotniskowca wykorzystywanego podczas wojny wietnamskiej. Przypadkowo odpalona rakieta z bombowca Phantom uderzyła we w pełni uzbrojony i zatankowany samolot szturmowy A-4 Skyhawk. Rozbiła ona zbiornik paliwa, co spowodowało pożar. Doszło do detonacji kolejnych pocisków. Ogień dostał się pod pokład. Udało się go ugasić dopiero 3 godziny później. W katastrofie zginęły 134 osoby, a 161 zostało rannych.

Zobacz także