Traffic

7.3/10 7.6/10
DRAMAT SENSACYJNY Niemcy/USA 2000   od 16 lat
Występują:Benicio Del Toro, Catherine Zeta-Jones, Dennis Quaid, Michael Douglas
Reżyseria:Steven Soderbergh
W skrócie:Różne oblicza narkotykowego biznesu. Cztery Oscary.
Bardziej prawdopodobne niż prawdziwe: Ameryka staje do wojny z przemysłem narkotykowym, co tylko ujawnia najmniej spodziewane aspekty zjawiska. Cztery Oscary, w tym za reżyserię Steve'a Soderbergha i za rolę drugoplanową Benicia del Toro. Plus parada gwiazd i solidny materiał do przemyśleń.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Film składa się z trzech, opowiadanych równolegle fabuł. Pierwsza to historia meksykańskiego policjanta Javiera Rodrigueza (Benicio Del Toro), któremu udaje się przechwycić transport kokainy. Wkrótce na miejscu przerzutu pojawiają się ludzie jednego z największych meksykańskich przestępców - generała Salazara (Tomas Milian), którzy konfiskują towar. Generał usiłuje wplątać Rodrigueza w rozgrywkę między narkotykowymi kartelami. Ma on odszukać i sprowadzić Francisco Floresa, płatnego zabójcę pracującego dla braci Obregonów. W drugiej przedstawione są zeznania świadka koronnego, który decyduje się wydać swojego szefa, powszechnie szanowanego biznesmena - Carlosa Ayalę. Wkrótce mafioso zostaje aresztowany. Jego będąca w ciąży z drugim dzieckiem żona, Helena (Catherine Zeta-Jones), dotąd nie wiedziała o przestępczej działalności męża, zajmującego się dystrybucją środków odurzających na wielką skalę. Jest obserwowana przez policjantów z wydziału antynarkotykowego. Kobieta dostaje ostrzeżenie od braci Obregonów, którym jej mąż był winien sporą sumę. Ma zwrócić dług, w przeciwnym razie jej synek zostanie porwany. Helena decyduje się działać. Trzecia historia to opowieść o Robercie Wakefieldzie (Michael Douglas), sędzim Sądu Najwyższego, który został właśnie mianowany przez prezydenta USA nowym szefem agencji do zwalczania handlu narkotykami. Bezkompromisowy i konserwatywny Wakefield reorganizuje agencję i wprowadza nowe metody. Tymczasem okazuje się, że jego nastoletnia córka uzależniona jest od narkotyków... Pomysł na scenariusz filmu został zaczerpnięty z prezentowanego w brytyjskiej telewizji serialu "Traffik" o różnych aspektach walki z narkomanią. Również film Soderbergha pokazuje ten problem z rozmaitych punktów widzenia. Reżyser anonsuje zmiany miejsca akcji napisami i odmienną tonacją kolorystyczną: wydarzenia rozgrywające się w Meksyku są ukazane w barwach sepii, te rozgrywające się w Stanach Zjednoczonych - w chłodnej zieleni, błękicie i szarościach. Film zdobył cztery Oscary.

Nagrody

Oscar - scenariusz adaptowany, Oscar - montaż, Oscar - aktor drugoplanowy, Oscar - reżyser, Złoty Glob - aktor drugoplanowy, Złoty Glob - scenariusz

Występują (pokaż wszystkich)