Tajemnice wraków Bałtyku: Uboot 272 (5)

Tajemnice wraków Bałtyku: Uboot 272 (5)

serial dokumentalny Polska 2018   od 12 lat
Reżyseria:Sambor Wilk
W skrócie:U-272, niemiecki statek szkoleniowy, zatonął zupełnie przez przypadek. Ekipa Tomka Stachury odkrywa historię maszyny oraz pokazuje, jak naprawdę wyglądało codzienne życie na jej pokładzie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Zespół doświadczonych płetwonurków przeczesuje dno Bałtyku w poszukiwaniu zatopionych statków. Każdy z wraków ma swoją historię - wojna, obozy pracy, szpiedzy, rodzinne tragedie. Ostatni żyjący świadkowie wydarzeń, historycy oraz dokumentaliści odkrywają ich dzieje i poszukają odpowiedzi na nurtujące pytania. W każdym z dziesięciu odcinków ekipa odkrywa przed widzami tajemnice kolejnego okrętu m.in. promu Jan Heweliusz, statku towarowego Mount Vernon oraz niemieckiego lotniskowca Graf Zeppelin.

W tym odcinku

U-boot to inaczej okręt podwodny, z niemieckiego "Unterseeboot". Te machiny siały postrach w trakcie wojny - bał się ich nawet Churchill, ponieważ były niezwykle skuteczne. Warunki na pokładzie są jednak bardzo trudne. Nie bez powodu okręty nazywa się "żelaznymi trumnami". Średni czas przeżycia marynarza na U-boocie wynosi zaledwie 4 miesiące. U-272, niemiecki statek szkoleniowy, zatonął zupełnie przez przypadek - w zderzeniu z innym U-bootem. W dodatku przez lata jego wrak błędnie identyfikowano jako U-346. Ekipa Tomka Stachury odkrywa historię maszyny oraz pokazuje, jak naprawdę wyglądało życie na niej. W programie wykorzystano oryginalne niemieckie dokumenty, które rekonstruują przebieg ostatnich wydarzeń na zatopionym statku. Okazuje się, że nie wszyscy członkowie załogi zginęli w wypadku, a z tonącego okrętu można było się samodzielnie uratować.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także