Tajemnice wraków Bałtyku: JU 88 (6)

Tajemnice wraków Bałtyku: JU 88 (6)

serial dokumentalny Polska 2018   od 12 lat
Reżyseria:Sambor Wilk
W skrócie:Junkers 88 najskuteczniej działał w atakach z niewielkiej wysokości i płytkiego lotu nurkowego, choć przystosowano go także do roli nocnego myśliwca, bombowca torpedowego i samolotu rozpoznawczego.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Zespół doświadczonych płetwonurków przeczesuje dno Bałtyku w poszukiwaniu zatopionych statków. Każdy z wraków ma swoją historię - wojna, obozy pracy, szpiedzy, rodzinne tragedie. Ostatni żyjący świadkowie wydarzeń, historycy oraz dokumentaliści odkrywają ich dzieje i poszukają odpowiedzi na nurtujące pytania. W każdym z dziesięciu odcinków ekipa odkrywa przed widzami tajemnice kolejnego okrętu m.in. promu Jan Heweliusz, statku towarowego Mount Vernon oraz niemieckiego lotniskowca Graf Zeppelin.

W tym odcinku

Historia zatopionego samolotu Junkers 88. Był on wszechstronnym bombowcem, nazywanym "niemieckim Mosquito". Najskuteczniej działał w atakach z niewielkiej wysokości i płytkiego lotu nurkowego, choć przystosowano go także do roli nocnego myśliwca, bombowca torpedowego i samolotu rozpoznawczego. Jeden z tego typu samolotów znaleziono kilka lat temu na dnie Bałtyku. Wrak statku jest absolutnie unikatowy, zachował się praktycznie w całości. Razem z ekipą Tomka Stachury widzowie odkrywają tajemnicę samolotu, który dzięki temu, że wodował, nie rozpadł się. Pozwoliło to prawdopodobnie przeżyć trzem z pięciu osób znajdujących się na pokładzie. We wraku do dziś znajduje się ciało jednej z ofiar.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także