Tajemnice wraków Bałtyku: Franken (9)

Tajemnice wraków Bałtyku: Franken (9)

serial dokumentalny Polska 2018   od 12 lat
Reżyseria:Sambor Wilk
W skrócie:Franken to niemiecki tankowiec o napędzie mechanicznym zatopiony niedaleko Helu przez Rosjan w trakcie II wojny światowej - 8 kwietnia 1945 r. Nurkowanie na nim jest niezwykle wymagające.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
sobota, 29 lutego
jutro
8:35 CANAL+ Dokument
wtorek, 10 marca
za 11 dni
14:00 CANAL+ Family

Opis

Zespół doświadczonych płetwonurków przeczesuje dno Bałtyku w poszukiwaniu zatopionych statków. Każdy z wraków ma swoją historię - wojna, obozy pracy, szpiedzy, rodzinne tragedie. Ostatni żyjący świadkowie wydarzeń, historycy oraz dokumentaliści odkrywają ich dzieje i poszukają odpowiedzi na nurtujące pytania. W każdym z dziesięciu odcinków ekipa odkrywa przed widzami tajemnice kolejnego okrętu m.in. promu Jan Heweliusz, statku towarowego Mount Vernon oraz niemieckiego lotniskowca Graf Zeppelin.

W tym odcinku

Franken to niemiecki tankowiec o napędzie mechanicznym zatopiony niedaleko Helu przez radzieckie lotnictwo w trakcie II wojny światowej - 8 kwietnia 1945 roku. Wrak skrywa w sobie historię wielkiej pasji i jednocześnie ogromnej tragedii. Nurkowanie na nim jest wymagające, ponieważ trzeba zejść poniżej 40 metrów, niezbędna więc jest częściowa dekompresja. Oprócz całej listy ofiar, które Franken miał na swoim koncie, kiedy zatonął w 1945 roku, trzeba dopisać trzech nurków - Czecha i dwóch Polaków. Ekipa umieszcza pod wodą symboliczny wyraz pamięci o zmarłych, pomnik, który spoczywa na powierzchni jednego z najniebezpieczniejszych obiektów nurkowania wrakowego.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także