Szyfry i spiski: Bunkry

Szyfry i spiski: Bunkry

(Codes and Conspiracies: Bunkers)

serial dokumentalny USA 2012   od 7 lat
W skrócie:Tajne pomieszczenia, w których można się skryć na wypadek zagrożenia, istnieją niemal pod każdym amerykańskim miastem. Schrony od zarania dziejów były ważnym elementem strategii obronnej.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Twórcy serii prezentują fakty, których próżno szukać w podręcznikach historii. Szczegóły od lat ignorowane przez historyków oraz skrzętnie skrywane, niewygodne sekrety dotyczące przeszłości nareszcie ujrzą światło dzienne. Widzowie poznają nieznaną dotąd stronę historii - od tajnych stowarzyszeń, przez sekrety słynnych miejsc, przełomowe wynalazki aż po sylwetki osób, które zmieniły bieg historii.

W tym odcinku

Tajne pomieszczenia, w których można się skryć na wypadek zagrożenia, istnieją niemal pod każdym amerykańskim miastem. Podziemne schrony od zarania dziejów były ważnym elementem strategii obronnej. Przykładowo jaskinie na Pustyni Judzkiej chroniły żydowskich partyzantów przed rzymskimi legionami. W schronach chowali się londyńczycy podczas nalotów w czasie II wojny światowej. Bunkier Hitlera był nie tylko jego ostatnią kwaterą dowodzenia, lecz także stał się jego grobem. W tajnych pomieszczeniach mieli się chronić prezydenci USA podczas zimnej wojny i zamachów z 11 września. Tymczasem nowoczesna generacja bunkrów powstaje dla zwykłych ludzi nie tylko na wypadek wojny, lecz także w obawie przed innymi zagrożeniami.

Zobacz także