Szokujące potrawy (3/6)

Szokujące potrawy (3/6)

serial dokumentalny Polska 2019   od 7 lat
W skrócie:Jarosław Nowak dociera do Wietnamu. Na początek próbuje suszonych larw pszczelich, potrawki z żuka i czarnych kurczaków, które są podawane w puszcze po napoju. Następnie sięga po curry z żabich udek.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
sobota, 27 lipca
za 7 dni
10:45 Travel
sobota, 27 lipca
za 7 dni
18:50 Travel
wtorek, 30 lipca
za 10 dni
21:20 Travel
środa, 31 lipca
za 11 dni
17:50 Travel
czwartek, 1 sierpnia
za 12 dni
16:50 Travel

Opis

Każdy kraj ma własne tradycyjne potrawy. Wśród nietypowych dań znajdują się m.in. pieczone nietoperze, sos przygotowany ze skisłych ryb czy larwy pszczół w miodzie. Ludzie zamieszkujący prezentowane w kolejnych odcinkach miejsca spożywają je na co dzień, ale turystów nie są to oczywiste przysmaki. Jarosław Nowak, antropolog i miłośnik egzotycznych wypraw, wybiera się w kulinarną podróż, podczas której poznaje najdziwniejsze kuchnie świata.

W tym odcinku

Jarosław Nowak dociera do Wietnamu. Na początek próbuje suszonych larw pszczelich, potrawki z żuka i czarnych kurczaków, które są podawane w puszcze po napoju gazowanym. Następnie sięga po curry z żabich udek, a także popularną w tym regionie zupę z kaczej krwi. Prowadzący dowiaduje się również, jak ekstremalne potrawy stały się normą. Kulinarne tradycje Wietnamu zaskakują, ale kuchnia tego kraju jest tak naprawdę związana z jego historią i bogactwem naturalnym.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także