Szokujące potrawy (2/6)

Szokujące potrawy (2/6)

serial dokumentalny Polska 2019   od 7 lat
W skrócie:Jarek Nowak jedzie do Singapuru. Degustację rozpocznie od zupy z ptasich gniazd, której głównym składnikiem jest suszona ślina jaskółek. Spróbuje też baraniego mózgu, głowy rekina i deseru z duriana.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Każdy kraj ma własne tradycyjne potrawy. Wśród nietypowych dań znajdują się m.in. pieczone nietoperze, sos przygotowany ze skisłych ryb czy larwy pszczół w miodzie. Ludzie zamieszkujący prezentowane w kolejnych odcinkach miejsca spożywają je na co dzień, ale turystów nie są to oczywiste przysmaki. Jarosław Nowak, antropolog i miłośnik egzotycznych wypraw, wybiera się w kulinarną podróż, podczas której poznaje najdziwniejsze kuchnie świata.

W tym odcinku

Jarek Nowak jedzie do Singapuru, miasta, które dostarcza turyście wielu zachwytów i zaskoczeń. Poszuka najdziwniejszych potraw i najciekawszych przysmaków azjatyckiej kuchni. Degustację rozpocznie od zupy z ptasich gniazd, której głównym składnikiem jest suszona ślina jaskółek, mająca niezwykle właściwości zdrowotne. Miejscowi uważają ją za prawdziwy rarytas, a za porcję zupy trzeba słono zapłacić. Potem Jarek spróbuje baraniego mózgu i głowy rekina, nim przekąsi deser z duriana, czyli najbardziej śmierdzącego owocu świata.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także