Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Warszawskie filtry

Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Warszawskie filtry

cykl reportaży Polska 2016   od 12 lat
W skrócie:W drugiej połowie XIX w. stan sanitarny Warszawy był alarmujący. Gen. Sokrates Starynkiewicz zapewnił stolicy system kanalizacji i dostarczenie wody do domów. Projekt powierzono Wiliamowi Lindleyowi.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Przegląd miejsc wpisanych w rejestr pomników historii. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury Polski. Jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do dziś to prestiżowe, najwyższe wyróżnienie nadano 60 zabytkom. Z każdym rokiem lista się wydłuża.

W drugiej połowie XIX wieku stan sanitarny Warszawy był alarmujący. Carski generał Sokrates Starynkiewicz zapewnił stolicy system kanalizacji i dostarczenie wody do każdego domu. Projekt powierzono słynnemu inżynierowi Wiliamowi Lindleyowi. Widzowie zwiedzą w tym odcinku Zespół Stacji Filtrów w Warszawie. Dowiedzą się, jak wyglądało życie Warszawy przed skanalizowaniem, jakim wyzwaniem okazało się zbudowanie sieci filtrów oraz jakie miało to skutki dla miasta.

Zobacz także