Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Warszawa - Trakt Królewski
| W skrócie: | Na liście pomników historii znalazła się historyczna część Warszawy rozciągająca się wzdłuż malowniczej wiślanej skarpy. Obszar ten od północy otwiera zbudowana w 1832 roku Cytadela. |
|---|
Oglądaj w telewizji
| Data | Godzina | Stacja |
| poniedziałek, 2 lutego za 5 dni |
15:30 | TVP Historia 2 |
Opis
Przegląd miejsc wpisanych w rejestr pomników historii. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury Polski. Jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z każdym rokiem lista się wydłuża.
Na liście pomników historii znalazła się historyczna część Warszawy rozciągająca się wzdłuż malowniczej wiślanej skarpy. Obszar ten od północy otwiera zbudowana w 1832 roku Cytadela - cenny zabytek sztuki fortyfikacyjnej i muzeum. Najbardziej charakterystycznym punktem jest otoczone murami obronnymi Stare Miasto. Ciąg rezydencji monarszych - wzdłuż traktu prowadzącego do Krakowa, ówczesnej stolicy Polski - zamyka wysunięta najbardziej na południe posiadłość podmiejska króla Jana III Sobieskiego Wilanów.
Zobacz także
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Pelplin - cykl reportaży - piątek, 30 stycznia 16:00
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Kamień Pomorski: Katedra - cykl reportaży - wtorek, 3 lutego 13:05
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Gostyń - cykl reportaży - wtorek, 3 lutego 23:10
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Przemyśl - cykl reportaży - sobota, 7 lutego 9:00
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Kraków - cykl reportaży - sobota, 7 lutego 17:55
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Tarnowskie Góry - cykl reportaży - niedziela, 8 lutego 12:40
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Łódź - cykl reportaży - poniedziałek, 9 lutego 11:40
