Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Góra św. Anny
| W skrócie: | Opowieść o miejscu w niezwykły sposób łączącym walory przyrodnicze z kulturowymi. Góra św. Anny to wapienno- bazaltowy szczyt. Przed wiekami znajdował się tu ośrodek obrzędów pogańskich. |
|---|
Oglądaj w telewizji
| Data | Godzina | Stacja |
| poniedziałek, 25 maja za 13 dni |
15:35 | TVP Historia 2 |
Opis
Przegląd miejsc wpisanych w rejestr pomników historii. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury Polski. Jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do dziś to prestiżowe, najwyższe wyróżnienie nadano 60 zabytkom. Z każdym rokiem lista się wydłuża.
Opowieść o miejscu w niezwykły sposób łączącym walory przyrodnicze z kulturowymi, które znalazło się na liści kilkudziesięciu najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. Góra św. Anny to wapienno-bazaltowy szczyt, wznoszący się nad rozległym kompleksem leśnym. Znajdujący się tu przed wiekami ośrodek obrzędów pogańskich przekształcony został w chrześcijańskie sanktuarium.
Twórcy (pokaż wszystkich)
-
Katarzyna Sanocka
gospodarz
Zobacz także
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Stargard - cykl reportaży - dziś, 12 maja 20:15
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Ląd nad Wartą - cykl reportaży - piątek, 15 maja 7:50
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Legnickie pole - cykl reportaży - niedziela, 17 maja 17:20
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Sandomierz - cykl reportaży - wtorek, 19 maja 20:15
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Kotlina Jeleniogórska - cykl reportaży - środa, 20 maja 21:15
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Nysa - cykl reportaży - czwartek, 21 maja 15:55
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Szalowa - cykl reportaży - piątek, 22 maja 21:55
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Łódź - cykl reportaży - poniedziałek, 25 maja 14:30
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Sulejów - cykl reportaży - poniedziałek, 25 maja 23:25
