Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Frombork

Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Frombork

cykl reportaży Polska 2015   od 12 lat
W skrócie:Twórcy odcinka prezentują zespół katedralny we Fromborku. Znajdują się w nim bogato zdobione barokowe organy. Budowla łączy w sobie cechy architektury krzyżackiej, cysterskiej i nadreńskiej.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Przegląd miejsc wpisanych w rejestr pomników historii. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury Polski. Jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do dziś to prestiżowe, najwyższe wyróżnienie nadano 60 zabytkom. Z każdym rokiem lista się wydłuża.

Tym razem oko kamery skierowane jest na zespół katedralny we Fromborku. Oryginalna więźba dachowa pochodzi z XIV i XVI wieku. W środku znajdują się też bogato zdobione barokowe organy. Gotycki ołtarz z XVI wieku i stalla siedziskowa zostały ufundowane rzez biskupa Watzenrode, wuja Mikołaja Kopernika. To tylko niektóre skarby, jakie kryje katedra we Fromborku. Budowla łączy w sobie cechy architektury krzyżackiej, cysterskiej i nadreńskiej.

Twórcy (pokaż wszystkich)