Syn Szawła

Syn Szawła

6.9/10 7.5/10

(Saul fia)

DRAMAT OBYCZAJOWY Węgry 2015   od 16 lat
Występują:Géza Röhrig, Levente Molnár, Urs Rechn, Todd Charmont
Reżyseria:László Nemes
W skrócie:Szaweł, członek Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau, chce godnie pochować chłopca, w którym rozpoznał swojego syna. Dramat nagrodzony Oscarem.
Laury w Cannes, Oscar, Złoty Glob i inne nagrody na całym świecie. Palący zwłoki więzień Sonderkommanda w Auschwitz szuka w sobie resztek człowieczeństwa.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Rok 1944, obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Szaweł Ausländer (Géza Röhrig) członek Sonderkommando - oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie zagłady - w czasie pracy w krematorium jest świadkiem śmierci chłopca, którego bierze za swojego syna. Postanawia ocalić jego ciało przed spaleniem i godnie je pochować. W tym celu rozpoczyna poszukiwania rabina, który odmówiłby za chłopca Kadisz. "Syn Szawła" to długometrażowy debiut węgierskiego reżysera László Nemesa. Film jest wstrząsającym obrazem o istocie człowieczeństwa, o próbie zachowania resztek godności w tragicznej obozowej rzeczywistości. Dramat wywołał poruszenie na całym świecie. Nagrodzony został Oscarem i Złotym Globem w kategorii Najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Doceniony został także w Cannes, gdzie otrzymał 4 nagrody. Na uwagę zasługują surowe zdjęcia, pokazujące od środka niewyobrażalne piekło Auschwitz, których autorem jest wyróżniony na festiwalu Camerimage Mátyás Erdély (Delta, Uśpieni). Inspiracją do powstania filmu były m.in. relacje członków Sonderkommando opublikowane w książce "Zapiski z Auschwitz". W głównych rolach wystąpili m. i. charyzmatyczny węgierski pisarz, poeta i muzyk - Géza Röhrig, Levente Molnár ("Różowy camembert"), Urs Rechn ("Biegnij, chłopcze, biegnij") oraz Jerzy Walczak ("W ciemności").

Nagrody

Oscar - najlepszy film obcojęzyczny

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)