Supersamoloty bojowe: AC-130 (1)

Supersamoloty bojowe: AC-130 (1)

(Air Warriors 6: AC-130 Spectre)

serial dokumentalny USA 2018   od 12 lat
W skrócie:Odcinek poświęcony AC-130, po raz pierwszy użytemu w wojnie wietnamskiej. Jego konstrukcja opiera się na modelu samolotu transportowego C-130 Hercules. Dodano do niego dwa działka, armatę i haubicę.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

W szóstej serii programu zaprezentowane są konstrukcje, które zmieniły oblicze lotnictwa wojskowego. Gdy radziecki MiG-15 po raz pierwszy pojawił się nad ogarniętą wojną Koreą, Amerykanie byli zszokowani jego możliwościami. Ten zwinny myśliwiec z napędem odrzutowym, zdolny do nurkowania z prędkością ponaddźwiękową, przewyższał wszystkie ówczesne maszyny. Poznamy też historię pięciu innych samolotów, wśród nich niewykrywalnego F-22 Raptora oraz służącego podczas II wojny światowej F6F.

W tym odcinku

Odcinek poświęcony jednej z najbardziej śmiercionośnych maszyn wojskowych na świecie - niepowstrzymanemu AC-130, po raz pierwszy użytemu w walce podczas wojny wietnamskiej. Jego konstrukcja opiera się na wszechstronnym modelu samolotu transportowego C-130 Hercules. Dodano do niego potężne uzbrojenie - dwa działka, armatę i haubicę. AC-130 nie zrzuca bomb ani nie bije rekordów prędkości. Latając dniem i nocą na niskich wysokościach, strzela pociskami, jakich spodziewać by się można z czołgów lub okrętów.

Zobacz także