Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem (2/3)

Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem

odc. 2/3

serial kostiumowy Polska 2004   od 12 lat
Występują:Michał Żebrowski, Bohdan Stupka, Małgorzata Foremniak, Daniel Olbrychski
Reżyseria:Jerzy Hoffman
W skrócie:Popiel dowiaduje się o planowanym wiecu kmieci i rozkazuje Smerdzie zabicie Wisza. Ziemowit prosi braci Dziwy o zgodę na jej poślubienie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Tereny przyszłej Polski, IX w. Książę Popiel (Bohdan Stupka) świętuje zwycięstwo wyprawy na Poznań. Niestety, wracają z niej jego dwaj bratankowie, którzy chcą przejąć zajmowany przez niego tron. Księcia niepokoją ich plany. Martwi się też przepowiednią zagłady, jaką otrzymał od wieszczki Światowida. Podczas uczty Popiel obiecuje bratankom, że następnego dnia odda im tron. W rzeczywistości chce zapewnić władzę synowi. Jego żona (Małgorzata Foremniak) usypia biesiadników specjalną miksturą, a książę zabija jednego ze znienawidzonych krewnych. Nazajutrz drugi z nich zostaje oskarżony o bratobójstwo. Adaptacja powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego.

W tym odcinku

Kiedy Popiel (Bohdan Stupka) dowiaduje się o planowanym wiecu kmieci, rozkazuje Smerdzie (Maciej Kozłowski), aby zabił Wisza (Ryszard Filipski), przywódcę buntowników. Po śmierci Wisza Ziemowit (Michał Żebrowski) prosi braci Dziwy o zgodę na jej poślubienie. Okazuje się jednak, że dziewczyna została przeznaczona do służby w świątyni. Tymczasem zebrane rody kmiece planują rozpoczęcie po żniwach wojny z Popielem, który wzywa na pomoc wikingów. W noc Kupały Ziemowit porywa Dziwę. Dziewczyna ciężko go rani. Przekonana, że go zabiła, chroni się w świątyni. Tymczasem Ziemowitem opiekuje się wiedźma Jarucha (Ewa Wiśniewska). Nadchodzi wreszcie dzień ataku grodu Popiela.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)