Smaki świata: Buddyzm w Japonii (4)
(Faith in food)
Występują: | Catharina Kleber |
---|---|
W skrócie: | Wegańska dieta, praktykowana przez japońskich buddyjskich mnichów, opiera się na ryżu, zupie miso, tofu i warzywach. Shojin ryori ceni proste, świeże składniki i zdobywa międzynarodową popularność. |
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
nie znaleziono żadnej emisji |
Opis
Autorzy serii pokazują, jak religie kształtują jadłospis i zwyczaje kulinarne wiernych. Pokazują ich zwyczaje w święta, w czasie postu i na co dzień. Przyjrzą się wyznawcom hinduizmu, judaizmu, chrześcijaństwu i buddyzmowi. W każdym z tych wyznań obowiązują konkretne zakazy i nakazy. Prowadzący przyglądają się tradycjom kulinarnym mającym źródło w religiach oraz ich szerszemu oddziaływaniu na dietę współczesnych ludzi.
W tym odcinku
Choć ryby i jajka to istotne składniki w japońskiej kuchni, dieta wegańska ma wielowiekową tradycję. Praktykują ją buddyjscy mnisi, których głównym pokarmem są ryż, zupa miso, tofu i warzywa. Shojin ryori, tradycyjna kuchnia buddyjska, oparta jest na prostych, świeżych, regionalnych składnikach. Zyskała popularność także poza granicami Japonii.
Występują (pokaż wszystkich)
Zobacz także
- Smaki świata (48) - magazyn kulinarny - sobota, 10 maja 7:30 i 1 późniejsza emisja