Rzym (5/12)

Rzym (5/12)

(Rome: The Ram Has Touched the Wall)

serial historyczny Wielka Brytania/USA 2005   dla dorosłych
Występują:Ciarán Hinds, Polly Walker, Kevin McKidd, Ray Stevenson
Reżyseria:Allen Coulter
W skrócie:Pompejusz pod wpływem senatorów decyduje się na zawieszenie broni. Pragnie zyskać czas na sprowadzenie legionów z Hiszpanii i Grecji. Odmawia spotkania z Cezarem, który kontynuuje wojnę.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Akcja serialu rozpoczyna się w 52 r. p.n.e. Gajusz Juliusz Cezar podbił Galię. Wraca do Rzymu z tysiącami lojalnych żołnierzy i z planem zmian. Arystokracja jest wystraszona siłą Cezara. W obawie grozi mu oskarżeniem o zbrodnie wojenne. Przyjaciel i mentor Cezara, Pompejusz Wielki, próbuje wzniecić bunt, aby utrzymać władzę. Dwaj żołnierze Cezara, Lucjusz Vorenus i Tytus Pullo, udaremniają plany Pompejusza. W ten sposób zdobywają zaufanie Cezara i jego rodziny. Od tej pory drogi życia tych legionistów i Cezara, Marka Antoniusza, Kleopatry i młodego Oktawiusza Gajusza, w przyszłości Oktawiana Wielkiego, pierwszego imperatora Rzymu, przeplatają się. Żołnierze stają się świadkami wielkich wydarzeń zachodzących w czasach Juliusza Cezara. Najnowszy serial wyprodukowany przez HBO otrzymał nominację do tegorocznych Złotych Globów w dwóch kategoriach: najlepszy serial telewizyjny i najlepsza rola kobieca w serialu obyczajowym (Polly Walker).

W tym odcinku

Pompejusz pod wpływem senatorów decyduje się zawiesić broń. Pragnie zyskać czas na sprowadzenie legionów z Hiszpanii i Grecji. Odmawia spotkania z Cezarem, dla którego ten fakt staje się pretekstem do kontynuowania wojny. Kucharki powiadamiają Atię o tajemniczym zajściu między Oktawiuszem i Cezarem. Wnioskuje ona, że Oktawiusz uwiódł swojego wuja. Gratuluje synowi, który zaprzecza i opowiada o nietypowej przypadłości Cezara. Nie zdradza jednak, dokładnie co to jest. Vorenus liczy na zyski związane ze sprzedażą sprowadzonych z Galii niewolników. Obiecuje córce posag, który umożliwi jej wyprowadzkę z domu. Niobe daje do zrozumienia, że nie chce rozstawać się z "wnukiem". Ostatecznie plan Vorenusa nie zostaje zrealizowany, gdyż prawie wszyscy niewolnicy umierają na zaraźliwą chorobę. Ludzie Cezara podejrzewają swojego wodza, że odkłada rozprawę z Pompejuszem, ponieważ nie chce się rozstawać z Serwilią. Antoniusz powiadamia o tym Atię. Matka zmusza Oktawiusza do pobierania lekcji "męskości" u Pulla. Ten zastanawia się, czy powinien powiedzieć Vorenusowi o spotkaniu Niobe z Evanderem. Na murach miasta pojawiają się wulgarne rysunki, przedstawiające Cezara z Serwilią. Calpurnia grozi Cezarowi rozwodem. Nie może pozwolić sobie na utratę poparcia u krewnych żony, dlatego rozstaje się z kochanką. Vorenus ma coraz większe kłopoty finansowe, dlatego idzie do Antoniusza i przyjmuje jego propozycję. Wraca do wojska w stopniu prefekta weteranów. Serwilia udaje się do świątyni i rzuca klątwę na Atię i Cezara, ponieważ dowiedziała się, że rysunki pojawiły się z jej inicjatywy. Oktawiusz i Pullo odnajdują Evandera. Torturują go i wymuszają z niego zeznania, że Niobe była jego kochanką i jest matką ich dziecka. Na południu Cezar i jego legiony zastają opuszczony obóz. Pompejusz odpłynął do Grecji.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)