Rzecz Polska: Hodowla Zwierzątek Karola Borsuka
| W skrócie: | Widzowie poznają grę planszową Hodowla Zwierzątek. Karol Borsuk stworzył ją w okupowanej Warszawie. Jedyny zachowany w całości egzemplarz jest prezentowany w Muzeum Powstania Warszawskiego. |
|---|
Oglądaj w telewizji
| Data | Godzina | Stacja |
| sobota, 18 lipca pojutrze |
21:30 | TVP Kultura 2 |
| środa, 22 lipca za 6 dni |
8:30 | TVP Kultura |
| środa, 22 lipca za 6 dni |
8:35 | TVP Kultura 2 |
Opis
Twórcy cyklu prezentują osiągnięcia krajowej sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage i promują najciekawsze nowe rozwiązanie projektowe. Choć polski design w ostatnich latach stał się jednym z eksportowych hitów, wciąż zbyt mało się o nim mówi. Program opowie o konkretnych przedmiotach, rekonstruując historię ich powstania, pokazując ich funkcję w przestrzeni, przedstawiając twórców i projektantów.
W tym odcinku
Twórcy programu przypominają grę planszową Hodowla Zwierzątek, dziś znaną jako Superfarmer. Karol Borsuk stworzył ją w okupowanej Warszawie. Produkcja gry była jedyną możliwością pracy zarobkowej dla zwolnionego przez Niemców z uniwersytetu profesora matematyki. Jedyny zachowany w całości egzemplarz jest prezentowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, pozostałe spłonęły w stolicy w sierpniu 1944 roku.
Zobacz także
- Rzecz Polska: Crystal i Alexis - cykl dokumentalny - dziś, 16 lipca 7:10
- Rzecz Polska: Logo CPN - cykl dokumentalny - dziś, 16 lipca 10:05
- Rzecz Polska: Żelazko turystyczne - cykl dokumentalny - dziś, 16 lipca 18:45 i 2 późniejsze emisje
- Rzecz Polska: Banknot 50 zł - cykl dokumentalny - noc pt./sob., 17 na 18 lipca 4:00 i 1 późniejsza emisja